Podszyte tradycją. Muzyka organiczna i nowy projekt zespołu Babadag

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 03:00
W nocnej audycji przede wszystkim zapraszamy na spotkanie z muzyką Babadag, zespołu, który zagra koncert inauguracyjny 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja w piątek 13 maja 2022.
Audio
  • Podszyte tradycją. Muzyka organiczna i nowy projekt zespołu Babadag (Jedynka/Muzyka nocą)
Członkowie zespołu Babadag w wodach jeziora Gaładuś koło Krasnogrudy.
Członkowie zespołu Babadag w wodach jeziora Gaładuś koło Krasnogrudy.Foto: mat. pras.

Koncert inauguracyjny 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja odbędzie się już 13 maja! Festiwal otworzy występ polsko-litewskiego zespołu Babadag. Motywem przewodnim festiwalowych koncertów są połączenia muzycznych kultur leżących na styku naszych wschodnich granic: polsko-litewskiej, polsko-litewsko-białoruskiej, polsko-ukraińskiej. Do muzyki Suwalszczyzny i Wileńszczyzny, dwóch regionów, gdzie kultura polska i litewska od wieków się przeplatają, sięgnie zespół Babadag, dla którego punktem wyjścia będą dwa kluczowe elementy ludzkiego życia, a zarazem dwie najbardziej pierwotne siły kierujące naszym życiem – miłość i śmierć, czyli po litewsku: meilė ir mirtis. O tym projekcie opowiedziała liderka zespołu Ola Bilińska i współtworzące Babadag siostry Kriščiūnaitė.


KGHM_PM_Logo_NonMet_RGB_Pos.jpg
KGHM Polska Miedź SA
Sponsor 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja”

- Hasła miłość i śmierć ukażemy w kontekście ekokrytycznym, kontekście naszych relacji ze zwierzętami. Pieśni z pogranicza polsko-litewskiego obfitują w postaci ze świata zwierząt. Często niosą one ze sobą bogatą symbolikę, pełnią role towarzyszy, posłańców, obserwatorów losów bohaterów, ale i towarzyszy codziennych czynności. Przez pryzmat oczu zwierząt będziemy snuć opowieść o ludzkich losach. Od narodzenia, do śmierci – mówiła Bilińska.

Jak świat pieśni długi i szeroki, tak zarówno śmierć, jak i miłość przedstawione na koncercie Babadag będą zróżnicowane. Spotkamy się z tajemnicą, miłością skrywaną i nieakceptowaną, dramatycznymi pointami. Ola Bilińska z zespołem zadbali o wyraziste połączenia motywów ludowych, chcieli uwspółcześnić przekaz tradycyjnych pieśni.

- To nie będą pieśni ludowe jeden do jednego. Przepuściliśmy je przez swój artystyczny pryzmat, stworzyliśmy muzyczne kolaże – mówiła Ola Bilińska.

Opowieści o życiu człowieka poprzez zwierzęce oczy przychodziły do zespołu o tyle łatwo, że litewskich pieśniach motywy związane z przyrodą są bardzo popularne. Wychodząc od polskich i litewskich tekstów, Ola Bilińska chciała ukazać klasyczne toposy i motywy, które w obu kulturach bywają zupełnie skrajne.

- Spajającym to wszystko ogniwem ma być uczucie – miłość. Chciałabym opowiedzieć o różnych obliczach miłości w naszych pogranicznych kulturach. Spojone to będzie przyrodą. Świat przyrody przenika… przenikał życie ludzi. Teraz, niestety przenika coraz mniej. Chciałabym by był to komentarz do naszego współczesnego świata i naszych relacji z przyrodą. Wcześniej natura była dla nas inspiracją. Dziś oddaliliśmy się od niej.

Jak zauważyła Raminta Kriščiūnaitė: w tradycyjnych pieśniach litewskich jest dużo natury, wszyscy rozmawiają z ptakami, są w nich słońce, księżyc, gwiazdy…

- Litewskie pieśni są pełne symboliki. Widzisz dwie strony historii: jedna opowiada dosłownie o przyrodzie, druga o życiu człowieka. I wszystkie te symbole się mieszają. – dodała Lauksmina Kriščiūnaitė.

W 2018 roku zespół powrócił, w nowym zaskakującym składzie: Ola Bilińska zaprosiła do współpracy trzech muzyków z Warszawy oraz trzy niewiasty-wokalistki z Wilna. Skład wileński stanowią trzy siostry Kriščiūnaitė: Lauksmina, Raminta i Dominyka, wokalistki związane z litewską sceną muzyki tradycyjnej.

- Połączenie muzyki polskiej i litewskiej uznałyśmy za dobry pomysł. Poza tym, to dobra okazja, byśmy jako siostry zrobiły coś wspólnie. Od małego byłyśmy związane z folklorem, bo nasza mama pracuje w centrum kultury, zna mnóstwo ludzi ze środowiska! – mówiła jedna z sióstr Kriščiūnaitė, Raminta.

- W Babadag mamy trzon wokalny osadzony mocno w muzyce tradycyjnej, jednak instrumentalnie jesteśmy nowocześni, ale z vintage’owym zacięciem – mówiła Bilińska, wymieniając kultowe modele "Rolandów", które towarzyszą zespołowi podczas koncertów.

Spotkania artystów Babadag na linii Wilno-Warszawa zostały zawieszone na niemal dwa lata przez pandemię. Czas dwuletniej przerwy artyści spożytkowali na osobisty rozwój, zarówno na prywatnym, jak i zawodowym polu. Teraz, gdy znów mogą się spotykać i tworzyć razem, muzykom towarzyszy atmosfera święta i radości, cieszy ich możliwość wyładowania skumulowanej przez ten czas energii, choć sytuacja geopolityczna przyćmiewa szczęście z możliwości spotkania na scenie.

- Cieszymy się jednak, że nasze granice są nadal otwarte. To luksus, że wciąż możemy działać – mówiła Bilińska.

Olę Bilińską nasi Słuchacze mogą kojarzyć z występu konkursowego na festiwalu „Nowa Tradycja” 2014. Wówczas artystka wzięła na warsztat pieśni żydowskie.

Posłuchaj występu Oli Bilińskiej w 2014 roku:  YouTube, RCKL

O początkach i rozwoju Babadag, a muzyce z pogranicza polsko-litewskiego, o zmianach życiowych i ewolucji muzycznej - w rozmowie z liderką Olą Bilińską i siostrami Kriščiūnaitė​.

Do tego muzyka przede wszystkim polska, jak to w maju, oraz zapowiedzi i nowości ze świata.

***

Tytuł audycji: Muzyka Nocą

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 9.05.2022

Godzina emisji: 0.10

Czytaj także

Jedynka dołącza do Nowej Tradycji. Ufunduje nagrodę dla uczestników KMF

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 23:40
Szykujemy się do 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia, trwa etap zgłoszeń do Konkursu Muzyki Folkowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie maja spotkamy się na wielkim święcie folkowych brzmień. W tym roku do festiwalu i konkursu w specjalny sposób dołącza Program 1 Polskiego Radia. Jak? O tym mówił gość „Muzycznych spotkań”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa festiwal Nowa Tradycja. W programie konkurs i specjalne muzyczne projekty

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 06:00
Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Polskie Radio zaprasza na kolejną odsłonę corocznego folkowego święta, czyli Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbywa się w tradycyjnej formie - w studiu koncertowym, z udziałem gwiazd oraz publiczności.
rozwiń zwiń