Autor piosenki "Anna Maria": najtrudniejsze i najpiękniejsze jest pytanie o szczęście

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 11:57
Jest autorem takich przebojów jak "Dzień jeden w roku", "Niebo z moich stron", "Mały książę", "Słowo jedyne – Ty" czy "Tak bardzo się starałem". O tym jak powstawały wielkie polskie przeboje i czy wszystko da się wyrazić słowami opowiadał Krzysztof Dzikowski.
Audio
  • Krzysztof Dzikowski opowiada jak powstawały jego najpiękniejsze teksty (Sobota z radiową Jedynką)
Czerwone Gitary. Krzysztof Klenczon (L), Seweryn Krajewski (C) iBernard Dornowski (P). Data nieznana.
Czerwone Gitary. Krzysztof Klenczon (L), Seweryn Krajewski (C) iBernard Dornowski (P). Data nieznana. Foto: PAP/CAF/Andrzej Witusz Wituszyński

Ma i poczucie humoru i poetycki talent. Potrafi wzruszyć i rozbawić, opowiedzieć zwykłą historię jakby była najważniejszą, a z jego tekstami utożsamiają swoje przeżycia całe pokolenia Polaków. "Dzień jeden w roku" śpiewają w okresie świątecznym także osoby niewierzące, a fani Czerwonych Gitar i Seweryna Krajewskiego będą mu dozgonnie wdzięczni za największe przeboje.

Najpiękniejsze polskie piosenki - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Krzysztof Dzikowski - satyryk, poeta, dramaturg, autor tekstów piosenek oraz scenariuszy programów kabaretowych i musicali, jako tekściarz zadebiutował w 1963 roku. Piosenki z jego tekstami śpiewali najbardziej znani polscy wokaliści i zespoły: Stan Borys, Irena Jarocka, Niebiesko-Czarni, Maryla Rodowicz, Czerwono-Czarni, Alibabki, Anna German, Katarzyna Groniec, Jerzy Grunwald, Krystyna Janda, Kasia Sobczyk i in.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Dla tej ostatniej piosenkarki powstał jeden z najpiękniejszych tekstów. - "Małego księcia" pisałem dla bohatera książki. To była dla mnie konkretna osoba, razem z nim żyłem. Chciałem nawet napisać musical pt. "Mały książę" - mówił Dzikowski w Jedynce.

Najwspanialszą nagrodą za ten utwór jest podziękowanie od wydawnictwa PAX, które potwierdza, że dzięki piosence ukazało się nowe wydanie w tłumaczeniu Jana Szwykowskiego.

Krzysztof Dzikowski przyznał w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim, że najczęstszym zadawanym mu pytaniem jest "kim była Anna Maria?". - Nie wiem - odpowiedział szczerze autor. - Mogłaby być każdą kobietą, która czeka. Uważam, że to kobiece czekanie jest piękne - wyjaśnił gość Jedynki.

Poeta podkreśla, że piosenki są często przez niego stosowaną formą wyrazu. Postanowił uciec się do niego, gdy nie znalazł odpowiedzi na pytanie jednej ze słuchaczek - "czy jesteś szczęśliwy?". - Zawsze czegoś poszukiwałem. Chciałem szybciej, więcej, w żeglarstwie, w skokach spadochronowych, sportach motocyklowych. Ciągle jeszcze szukam szczęścia. Może jeszcze odpowiem w swoich piosenkach na to pytanie - powiedział.

Jak już przyznał jedna z dróg dążenia do szczęścia jest dla niego żeglarstwo. Jedna z najbardziej znanych piosenek Dzikowskiego jest "Trzecia miłość – żagle". Co czuł poeta, gdy musiał spalić ukochaną łajbę? Co ma wspólnego "Anna Maria" z warszawskim metrem? O czym Krzysztof Dzikowski opowiada w piosence "Niebo z moich stron"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy! A wszystkie piosenki autorstwa Krzysztofa Dzikowskiego można znaleźć na stronie twórcy - www.dzikowski.pl.

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz)

Czytaj także

Czerwone Gitary symfonicznie. Bez Seweryna Krajewskiego, ale...

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 19:00
- Pomysł zrodził się dość dawno, jednak cały czas były obawy czy nasza muzyka, stosunkowo prosta i bardzo melodyjna, nadaje się do opracowań symfonicznych - mówił w Jedynce Jerzy Skrzypczyk, perkusista Czerwonych Gitar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor biografii Krzysztofa Klenczona: prapoczątkiem Czerwonych Gitar były Pięciolinie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 19:57
- To bardzo ważny zespół, który dla Krzysztofa Klenczona i pozostałych muzyków, którzy później założyli Czerwone Gitary okazał się trampoliną do wielkich karier - mówił w Jedynce Dariusz Michalski, autor książki "Krzysztof Klenczon, który przeszedł do historii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziwne losy "Snu o Warszawie". Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 08:03
- Ten utwór powstawał błyskawicznie, ale rozwijał się bardzo długo. Zwykle przebojem staje się piosenka w miesiąc, dwa albo trzy po napisaniu. Lub nie staje się nim w ogóle. A ze "Snem o Warszawie" było zupełnie inaczej - mówił w Jedynce Marek Gaszyński, autor tekstów polskich przebojów.
rozwiń zwiń