Afrykański pomór świń u granic Polski. Eksporterzy liczą straty

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 18:05
Eksperci biją na alarm. Groźna choroba o nazwie afrykański pomór świń dotarła do Unii Europejskiej. Rosja i Białoruś wstrzymały import wieprzowiny z obszaru całej Unii, w tym z Polski.
Audio
  • Polska stara się uchronić przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (Teren mniej zabudowany/Jedynka)
Afrykański pomór świń u granic Polski. Eksporterzy liczą straty
Foto: Glow Images/East News

Na razie zarażone zwierzęta zidentyfikowano na Litwie. W Polsce, czy w innych krajach nie, ale trzeba pamiętać, że chorobę przenoszą dziki. Ale nie chodzi tylko o straty związane z rosyjską i białoruską blokadą importu wieprzowiny, ale o bezpieczeństwo zwierząt. Bo dla ludzi ta choroba nie jest szkodliwa.
- W kraju już wzmocnione zostały działania kontrolne i zabezpieczające, aby zredukować to zagrożenie - mówi powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej Radomir Bańko. Badana jest krew trzody chlewnej i dzików. Weterynarz apeluje do hodowców, aby jeszcze bardziej zwiększyli dozór nad zwierzętami i nie dopuszczali do kontaktu z innymi zwierzetami, a nawet z przybyszami zza wschodniej granicy. Powinni też wykładać maty z płynem dezynfekującym.
Podróżni przyjeżdżający do Polski i Unii Europejskiej powinni pamiętać, że obowiązuje zakaz przywozu mięsa i przetworów mięsnych oraz mlecznych. Już od kilku miesięcy na polsko - białoruskich przejściach są maty dezynfekcyjne. Podobne maty oraz baseny dezynfekcyjne wkrótce będą na polsko - ukraińskim przejściu w Dorohusku.
15,5 mln złotych, tyle pieniędzy tygodniowo stracą eksporterzy wieprzowiny na zakazie wprowadzonym przez Rosję i Białoruś. W tej sprawie interweniuje już w Moskwie Komisja Europejska.
Relację przygotowała Małgorzata Tymicka.

W poniedziałek 3 lutego w "Sygnałach dnia" o gdoz. 7.15 rozmowa z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą. Ministra spytamy, co nasz rząd robi, aby zapobiec stratom eksporterów wieprzowiny.

(ag)

Czytaj także

Schabowy w odwrocie: Polak je coraz mniej wieprzowiny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 07:19
Średnio 36 kg mięsa wieprzowego zje w tym roku statystyczny Polak. To najmniej od 16 lat – raportuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy biją na alarm, Rosja blokuje eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 13:54
Eksport wieprzowiny z terenu całej Unii Europejskiej do Rosji został wstrzymany. Powodem jest wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy: to nie Polska powinna stać na czele krucjaty w wojnie mięsnej z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 20:42
Wydarzenia na Ukrainie i kolejna mięsna wojna między Unią Europejską i Rosją. O tym rozmawiali politycy w radiowej Jedynce podsumowując mijający tydzień.
rozwiń zwiń