Zrozumieć szpiega. Aktorzy filmu "Jack Strong" o swoim dziadku

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 15:00
Józef i Stefan Pawłowscy w filmie "Jack Strong" wcielają się w rolę Waldemara Kuklińskiego - syna pułkownika. W pracy na filmowym planie pomogły im własne rodzinne doświadczenia. Ich dziadek, szermierz Jerzy Pawłowski, podobnie jak Kukliński współpracował z CIA.
Audio
  • Józef i Stefan Pawłowscy o pracy przy filmie "Jack Strong" (Sobota z radiową Jedynką)
Na planie filmu Władysława Pasikowskiego Jack Strong. Nz. aktorzy Maja Ostaszewska i Marcin Dorociński (L) oraz Józef Pawłowski (P) i Piotr Nerlewski (tyłem) w rolach synów Hanny i Ryszarda Kuklińskich.
Na planie filmu Władysława Pasikowskiego "Jack Strong". Nz. aktorzy Maja Ostaszewska i Marcin Dorociński (L) oraz Józef Pawłowski (P) i Piotr Nerlewski (tyłem) w rolach synów Hanny i Ryszarda Kuklińskich. Foto: PAP/Stach Leszczyński

Płk Ryszard Jerzy Kukliński, pseud. Jack Strong w latach 1971-81 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących Układu Warszawskiego - m.in. plan wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W obliczu dekonspiracji z pomocą CIA uciekł z kraju, zaocznie skazany na karę śmierci. Rehabilitacja Kuklińskiego była nieoficjalnym warunkiem wejścia Polski do NATO.

Pułkownik Kukliński - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Na historii życia i działalności Kuklińskiego oparty został film "Jack Strong", w którym obok uznanych gwiazd kina z Polski, Stanów Zjednoczonych, Rosji i Ukrainy, zagrali dwaj bracia - Stefan i Józef Pawłowscy.

Macin Dorociński: płk Kukliński to nie James Bond >>>

Pierwszy studiuje na Akademii Teatralnej w Warszawie, drugi już ją ukończył. Dla obu młodych aktorów Władysław Pasikowskim okazał się dobrym i wymagającym nauczycielem, którego konkretne uwagi ukierunkowały pracę nad rolą Waldemara Kuklińskiego. Ale dużą część pracy, szczególnie przed rozpoczęciem zdjęć do filmu "Jack Strong", aktorzy wykonali sami.

- Jeżeli aktor chce zbliżyć się do bohatera, to konieczne albo potrzebne jest, by jak najlepiej poznać tego człowieka, osobiście lub z relacji innych. Niestety, jeśli chodzi o synów pułkownika Kuklińskiego, to nie wiemy o nich za dużo. Trudno znaleźć wspomnienia, szczegóły, zdjęcia - mówił Józef Pawłowski w "Sobocie z Jedynką" .

Pomocny okazał się dokumentalny film Dariusza Jabłońskiego "Gry wojenne", w którym Hanna Kuklińska opowiada o dzieciństwie i dojrzewaniu synów, ich relacji z ojcem i wydarzeniach, które nastąpiły po ucieczce rodziny z ludowej Polski.

"Jack Strong" nie powstałby, gdyby nie prof. Brzeziński >>>

Dla młodych aktorów ocena decyzji Jacka Stronga wydaje się być ułatwiona dzięki przykładowi własnej rodziny. - Dziadek działał na tej samej zasadzie, co pan Kukliński i dla mnie jest bohaterem. Wiem co nim powodowało i dlaczego się tego podjął. Wiem, że nie robił tego dla prywatnego interesu, ale m.in. dla swoich dzieci i wnuków, których miał mieć w przyszłości - powiedział Józef.

HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>

Stefan dodał, że trudno dziś ocenić co by było, gdyby ludzie tacy jak Jerzy Pawłowski czy Ryszard Kukliński nie podjęli współpracy z amerykańskim wywiadem. - To jest pytanie bardziej już do historyków.

Rozmawiała Anna Stempniak.

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz)

Czytaj także

Byli pracownicy CIA o pułkowniku Kuklińskim: bohater!

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 22:59
Ryszard Kukliński zasługuje na najwyższy szacunek - mówią zgodnie byli agenci amerykańskich służb wywiadowczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: dla mnie płk Kukliński jest bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 14:00
We wtorek 4 lutego odbyła się uroczysta premiera filmu "Jack Strong" o Ryszardzie Kuklińskim. Po projekcji prezydent Bronisław Komorowski podkreślał, że film zrobił na nim duże wrażenie. Przyznał zarazem, że choć postawa pułkownika budzi wciąż wiele kontrowersji, on sam nie ma wątpliwości, że był bohaterem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorociński: pułkownik Kukliński to nie agent James Bond

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 15:09
W piątek 7 lutego na ekrany kin wchodzi film "Jack Strong" oparty na historii pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Odtwórca tytułowej roli Marcin Dorociński mówi w radiowej Jedynce, że nie podjąłby się pracy nad tym filmem, gdyby nie starał się zrozumieć motywów postępowania pułkownika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jack Strong" nie powstałby, gdyby nie prof. Brzeziński

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 11:26
- Początkowo miał to być film o czasach, kiedy ważyły się losy zimnej wojny. Jednym z bohaterów miał być Zbigniew Brzeziński. Gdy pojechaliśmy do niego, żeby przekonać go do tego pomysłu, stwierdził, że lepszym kandydatem jest płk Kukliński - mówił w radiowej Jedynce Klaudiusz Frydrych, producent filmu "Jack Strong".
rozwiń zwiń