Alicja Resich-Modlińska i potyczki zza kulis radia i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 15:00
Rzadko który dziennikarz pochwalić się może tak dużym i wszechstronnym doświadczeniem, jak autorka i gospodyni "Wieczoru z Alicją". Z tego doświadczenia pełnego ciekawych, a nawet humorystycznych historii, płyną też cenne nauki, którymi Alicja Resich-Modlińska dzieli się ze swoimi czytelnikami oraz słuchaczami radiowej Jedynki.
Audio
  • Alicja Resich-Modlińska i historie zza kulis radia i telewizji (Sobota z Jedynką)
Alicja Resich-Modlińska
Alicja Resich-Modlińska Foto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

Niezmiennie każde wejście antenowe, szczególnie na żywo, daje Alicji Resich-Modlińskiej radość. - Cieszy mnie po prostu to, że cały czas mam nowe zadania przed sobą, bardzo też lubię na planie tworzyć, także obrazem - fajnie jest wpływać na scenografię, na światło, wszystko można zmieniać. To praca totalna - mówiła w Jedynce dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

W wydanej niedawno książce "Alicja po drugiej stronie lustra. Opowieści radiowe i telewizyjne" zawarła własne przeżycia i obserwacje z pracy w radiu, tworzenia autorskich programów telewizyjnych i prowadzenia wywiadów.  - Opisałam dużo trudnych, z mojego punktu widzenia, obiektów. Dziś myślę o nich, jak o bliskich osobach, ale rozmowie z sir Anthonym Hopkinsem towarzyszył pewien dramacik, a spotkanie z Catherine Deneuve, w zestawieniu z moimi wyobrażeniami, przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania - wspominała z uśmiechem.

/

Podziwiana przez Resich-Modlińską francuska aktorka przystąpiła do rozmowy siedząc... bokiem do dziennikarki. Z kolei sympatyczna, ostatecznie, rozmowa z filmowym Hannibalem Lecterem rozpoczęła się od dziennikarskiej lekcji pokory - pierwsze pytanie pani Alicji poruszyło bowiem ego aktora. - Rozdział, w którym to opisuję, polecam dziennikarzom. Podaję w nim bowiem rady, takie moje zasady czujności telewizyjnej. Ze spotkania z Hopkinsem wynika nauka, nauka na całe życie -  że nawet przygotowując sobie dobre pytanie, trzeba kontrolować próżność, zastanowić się. Jak masz gwiazdę formatu światowego, to od pierwszego pytania mówisz tylko o niej - podkreśliła.

Alicja Resich-Modlińska, prócz bycia prekursorką talk-show w Polsce, jako jedna z pierwszych tworzyła także format tak zwanej telewizji śniadaniowej. Do dziś przy nim pracuje i nie ma poczucia, że musi bronić pasma, które w telewizjach angielskich i amerykańskich znane jest od kilkudziesięciu lat i szanowane na równi z programami wieczornymi. - Jeśli Michelle Obama chce przyjść do telewizji, by promować sadzenie drzewek czy przysiady, to robi to najpierw w telewizji śniadaniowej - wyjaśniła.

Jej zdaniem robienie i prowadzenie dobrego magazynu, to jedna z najwyższych szkół jazdy w telewizji. - Dziennikarz musi zmieniać około 8 tematów, od bardzo technicznych do refleksyjnych, musi się wielokrotnie koncentrować i dekoncentrować. A uwaga widza zaczyna opadać po około 4 minutach - dodała.

"Alicja po drugiej stronie lustra" to znakomity zbiór nie tylko pouczających informacji, ale także anegdot i historii, które stały się początkiem dobrze znanych w Polsce zjawisk. Która z rozmów Alicji Resich-Modlińskiej zainspirowała Jurka Owsiaka do powołania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w jakich okolicznościach dziennikarka poznała Wojciecha Manna dowiecie się słuchając całej rozmowy, którą prowadziła Małgorzata Raducha.

Obecnie Alicja Resich-Modlińska prowadzi autorski program telewizyjny "A la show" i jest współgospodynią cyklu "Czubaszek na śniadanie" w porannym paśmie Dwójki "Pytanie na śniadanie".

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 13.00 a 20.00

(asz/pj)

Czytaj także

Beata Tadla: zaczynałam jako uczennica, nie miałam pojęcia o dziennikarstwie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 15:19
Trudno w to uwierzyć, ale pierwszą pracę w mediach Beata Tadla rozpoczęła 20 lat temu. Było to lokalne radio w rodzinnej Legnicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Młynarska: w młodości byłam typem "Siłaczki", ale w wersji boleściwej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 19:38
- Byłam zabiedzona i przemęczona, ale dziarsko szłam do przodu, w butach z Domów Centrum, które były szczytem luksusu i pokazywały moją niepoddającą się komunie naturę - mówiła w Jedynce Agata Młynarska, dziennikarka i prezenterka telewizyjna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Passent: umiejętność selekcji największym talentem współczesnego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 19:01
- Kiedyś nie byliśmy wystawieni na zalew informacji. Była jedna książka wydana na ohydnym papierze, wszyscy czytali serię Nike, a w telewizji były dwa programy. Opowiada się o tym jakby to była epoka kamienia łupanego, ale łatwiej było nie zwariować - przyznała w radiowej Jedynce dziennikarka, która wydała ostatnio zbiór felietonów pt. "Kto to pani zrobił".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dąb Czesława Niemena stał się częścią Lasu Kultury!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 14:41
- Bywam przeciwniczką różnych projektów pomników, bo zwyczajnie coś może mi się podobać mniej lub bardziej. Natomiast drzewa są w zgodzie z upodobaniami nas wszystkich - mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Niemen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Kalus i śląski kult pracy, który uczynił go profesjonalistą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 03:50
Bogdan Kalus, Marian Dziędziel, Piotr Polk, Eryk Lubos, Franciszek Pieczka, Anna Dereszowska, Sonia Bohosiewicz - łączy ich to, że są aktorami i wywodzą się ze Śląska. Czy jest to ziemia artystów?
rozwiń zwiń