X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Leon Wiśniewski: oddychałem atmosferą hotelu Grand

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 18:19
- Byłem w nim kiedyś incognito, myszkowałem i wybierałem pokoje, które opisałem, wędrowałem w nocy po korytarzach, spędzałem czas w barze - przyznał pisarz w radiowej Jedynce. Akcja jego najnowszej powieści pt. "Grand” rozgrywa się w słynnym sopockim hotelu.
Audio
  • Janusz Leon Wiśniewski o książce "Grand" (Sobota z Jedynka)
Janusz Leon Wiśniewski
Janusz Leon WiśniewskiFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Pisarstwo jest drugim życiem Janusza Leona Wiśniewskiego, który na co dzień jest naukowcem - posiada m.in. tytuł doktora habilitowanego chemii. Na pomysł napisania powieście wpadł podczas swoich licznych podróży po świecie, gdy zatrzymywał się w różnych hotelach. – Zauważyłem, że odbywa się w nich zupełnie inne życie niż na naszych osiedlach, miasteczkach i dzielnicach. Ludzie mieszający w hotelach zmieniają się - powiedział Wiśniewski.

Pisarz przyznał, że będąc jednocześnie naukowcem ma problemy z wymyśleniem fikcji literackiej, dlatego nawet w książce beletrystycznej chce dodawać przypisy o tym, skąd czerpał wiedzę. - Kradnę ludziom historie, przysiadam się i podsłuchuję. Niebezpiecznie jest mi cokolwiek powiedzieć, bo nie wiadomo, czy w kolejnej książce tego nie wykorzystam – śmieje się, Gość "Soboty z Jedynką" zapewnił jednak, że nikomu krzywdy nie wyrządza. - Zawsze opowieść prowadzę w ten sposób, że nie przekraczam granicy intymności i rozpoznawalności - dodał Wiśniewski w rozmowie z Anną Stempniak.

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jak tłumaczył, korzysta z zasłyszanych historii, bo ludzkie losy są tak niesamowicie złożone, że żadna fikcja literacka im nie dorównuje. - Ludzie przyjeżdżają do hotelu nie tylko z bagażem, ale też z biografią, bagażem swoich losów. Zamykają się w pokojach, a wchodząc do nich, zaglądam do ich losów. Ich zachowania w hotelu są przez nie zdeterminowane - stwierdził pisarz.

W swojej książce Wiśniewski dokonuje też synergii zasłyszanych historii z losami swoich bohaterów. Dodatkowo wplata je w historię hotelu Grand.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jakie historie towarzyszyły napisaniu książki "Grand"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 13.00 a 20.00

tj, gs

Zobacz więcej na temat: literatura pisarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izraelski pisarz Uri Orlev: jestem polskim patriotą

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:59
- Do dziś, gdy widzę polską flagę, czapkę rogatywkę lub orła z koroną, to się wzruszam. Nawet gdybym chciał, nie mógłbym tego zmienić - powiedział w radiowej Jedynce Uri Orlev. Jak jednak tłumaczył, Polska zdradziła go podczas wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwia Chutnik nie lubi bohaterów, którym się udaje

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 16:10
- Tak, to jest smutne. Ale nie chciałabym przez to powiedzieć, że opowiadania ze zbioru "W krainie czarów" to dołujące historie. Staram się też czasem wtrącić język ironii czy wręcz groteski, by trochę wykoślawić rzeczywistość - mówiła pisarka w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość, Rosja i szachy. Trzy miłości w debiucie Olgierda Świerzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 20:00
W "Zapachu miasta po burzy" miłość, rywalizacja i szachowe potyczki rozgrywają się na tle wielkich wydarzeń rosyjskiej historii. Olgierd Świerzewski przyznaje, że pisząc ją chciał, by czytelnicy mieli łączność z bohaterami i po przeczytaniu książki chcieli ich spotkać w życiu realnym.
rozwiń zwiń