Michalina Wisłocka prywatnie. Jej biografia niejedną osobę wprawi w zakłopotanie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 13:19
- Szokuje np. życiem w trójkącie z przyjaciółką i mężem. Trójkąt był otwarty, bo przyjaciółka zdradzała męża i ją, mąż zdradzał je, a Michalina zakochiwała się platonicznie w co drugim profesorze Instytutu Pasteura - mówiła w radiowej Jedynce Violetta Ozminkowski, autorką książki "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki".
Audio
  • Violetta Ozminkowski o biografii Michaliny Wisłockiej (Sobota z Jedynką)
Książki  Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki oraz Sztuka kochania
Książki "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki" oraz "Sztuka kochania" Foto: Polskie Radio

Lekarka, ginekolog i seksuolog Michalina Wisłocka była m.in. autorką słynnej książki "Sztuka kochania", która zapoczątkowała w PRL otwartość w sprawach seksu. Pierwszą osobą, która pisała i mówiła o przyjemności kobiety, świadomym macierzyństwie oraz antykoncepcji. I choć lubiła powtarzać, że nie ma nic do ukrycia, to jej prywatne życie pełne było tajemnic. W swojej książce odkryła je Violetta Ozminkowski.

Znalazły się w niej m.in. fragmenty intymnych pamiętników Wisłockiej. Ozminkowski pracowała nad nimi razem córką Wisłockiej Krystyną Bielewicz. - Miałyśmy dużo szczęścia, że odnalazła je w pawlaczu. Wiadomo było, że Michalina Wisłocka przygotowywała je do druku i dlatego nie miałyśmy moralnych dylematów przed umieszczeniem ich w biografii. Z dzienników wynika na przykład, że Michalina Wisłocka ciągle się zakochiwała - tłumaczyła autorka biografii.

Swoją ostatnią miłość Wisłocka miała poznać tuż przed śmiercią, podczas pobytu w szpitalu. - Początkowo nie mogłam w to uwierzyć. Umierająca kobieta, która leży w szpitalu, zadurza się w 40-letnim lekarzu. Dodatkowo bała się, że jest o nią zazdrosna młoda lekarka  - powiedziała Ozminkowski. W "Sobocie z Jedynką" pisarka przyznała, że to zdarzenie było charakterystyczne dla Wisłockiej i dlatego zaczęła od niego swoją książkę. - Wisłocka mówiła, że miłość jest jak otwarte niebo, nie zna wieku. Wieje jak wiatr i można się zakochać nawet umierając - przypomniała autorka biografii.

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Książka opowiada bez ogródek o życiu prywatnym Michaliny Wisłockiej. Również o tym, jak zaczęła być sławna i popularna po opublikowaniu "Sztuki kochania", jak nabrała pewności siebie. -  Seksuolog prof. Zbigniew Izdebski opowiedział mi, że Wisłocka spotkała kiedyś w sklepie Irenę Dziedzic, która była przecież ikoną stylu i noszenia się w PRL. I to dziennikarka była bardzo zazdrosna o Wisłocką - ujawniła Ozminkowski.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Autorka książki "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki" tłumaczyła też, że jej bohaterka otrzymywała worki listów. Grożono jej, że obleją ją kwasem oraz wyzywano od "hitlerów w spódnicy". - Dzisiaj pewnie byłaby linczowana w internecie - zauważyła w rozmowie z Karoliną Rożej. Z kolei środowisko naukowe, zdaniem Ozminkowski, traktowało Wisłocką jako "zwierza z którym nie wiadomo co robić".  Posądzało ją o grafomanię. O to, że pisze o miłości nie mając kompetencji. Ozminkowski tłumaczyła, że zaważyło to na karierze naukowej Wisłockiej, o której autorka "Sztuki kochania" zawsze marzyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 14.00.

tj/ie

Czytaj także

Sylwia Chutnik nie lubi bohaterów, którym się udaje

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 16:10
- Tak, to jest smutne. Ale nie chciałabym przez to powiedzieć, że opowiadania ze zbioru "W krainie czarów" to dołujące historie. Staram się też czasem wtrącić język ironii czy wręcz groteski, by trochę wykoślawić rzeczywistość - mówiła pisarka w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość, Rosja i szachy. Trzy miłości w debiucie Olgierda Świerzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 20:00
W "Zapachu miasta po burzy" miłość, rywalizacja i szachowe potyczki rozgrywają się na tle wielkich wydarzeń rosyjskiej historii. Olgierd Świerzewski przyznaje, że pisząc ją chciał, by czytelnicy mieli łączność z bohaterami i po przeczytaniu książki chcieli ich spotkać w życiu realnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski: oddychałem atmosferą hotelu Grand

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 18:19
- Byłem w nim kiedyś incognito, myszkowałem i wybierałem pokoje, które opisałem, wędrowałem w nocy po korytarzach, spędzałem czas w barze - przyznał pisarz w radiowej Jedynce. Akcja jego najnowszej powieści pt. "Grand” rozgrywa się w słynnym sopockim hotelu.
rozwiń zwiń