"Dwa Teatry". Zbiorowa uczta teatralna sprzyja emocjom

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 16:02
- Zdumiewające są prezentacje słuchowisk podczas festiwalu, gdy w salach kinowych, przy świetnym nagłośnieniu siedzi się w fotelach i słucha. Jest nastrój, ludzie dają sobie do zrozumienia żeby było cicho, by nie przeszkadzać, żeby można było się wsłuchać - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Rogowski, autor słuchowiska "Upadek z trzepaka".
Audio
  • Sławomir Rogowski o festiwalu "Dwa Teatry (Sobota z Jedynką)
  • Sławomir Rogowski o słuchowisku "Upadek z trzepaka" (Sobota z Jedynką)
Realizacja jednego ze słuchowisk Teatru Polskiego Radia
Realizacja jednego ze słuchowisk Teatru Polskiego Radia Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Jego zdaniem w radiu jest siła i magia. Tłumaczył, że właśnie z tym medium związany jest termin "teatr wyobraźni". - Jeden z moich przyjaciół, artysta malarz, mówił, że wychował się pod lasem, daleko od miasta i radio było dla niego jedynym kontaktem ze światem. Gdy je włączał w nocy, to uruchamiała się wyobraźnia - powiedział.

Sławomir Rogowski, minister w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, zauważył, że słuchowiska są domeną mediów publicznych. - To kwestia innych priorytetów. Stacje komercyjne działają po to, by wykonywać założenia koncesji od strony prawnej i są nastawione na zysk. Radio publiczne ma inne priorytety, ma dostarczać treść i wysokiej jakości program - tłumaczył Sławomir Rogowski.

Dostarczanie treści kulturalnych, informacyjnych, sportowych, rozrywkowych i edukacyjnych to  zadania wynikające w prostej linii z konstytucji oraz misja. Gość Jedynki podkreślił, że znakomicie wpisuje się w to Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", który promuje ten rodzaj sztuki.

"Dwa Teatry 2014" z radiową Jedynką >>>

W rozmowie z Michałem Montowskim przytoczył też anegdotę, którą usłyszał od dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły, że jeżeli jedzie się samochodem i słucha przedstawienia, a podróż się kończy, to z samochodu się nie wysiada. - Wszystkim życzę takich podróży z radiowym teatrem - zakończył Rogowski.

DWA TEATRY - SOPOT 2014 - relacje w Polskim Radiu >>

Słuchowisko Sławomira Rogowskiego pt. "Upadek z trzepaka" będzie miało swoją premierę na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w niedzielę 15 czerwca o godz. 16.00 w sopockim Multikinie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

tj/asz

Czytaj także

"Dwa Teatry 2014" z Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 12:18
W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle udział wzięło 21 produkcji radiowych oraz 11 telewizyjnych. Zapraszamy do wysłuchania relacji z festiwalowych wydarzeń i spotkań z gośćmi w Radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Teatru Polskiego Radia: w słuchowisku najważniejsza jest wyobraźnia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 05:39
- Luis Bunuel powiedział, że film jest taki jak sen, a ja parafrazując tego genialnego reżysera dodam, że słuchowisko radiowe jest jak myśl. W 40-50 minutach myślimy to samo, choć każdy z nas widzi swój świat, przefiltrowany przez własne doświadczenie i własną wrażliwość oraz to, co dla nas najważniejsze, czyli wyobraźnię - stwierdził Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kukuła: Teatr Polskiego Radia to dom wszystkich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 09:48
- Jeżdżą po świecie, robią wielkie kariery, grają w filmach, wychodzą na sceny, ale zawsze do nas wracają. Razem z pracownikami Polskiego Radia robimy wszystko, by czuli się u nas jak najlepiej - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń