"Klucz francuski". Joanna Nojszewska musiała napisać tę książkę

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 18:19
- Trochę nie miałam wyjścia. Mama była nauczycielką języka francuskiego, jeździła na kursy do Francji. Przywoziła różne książki, broszury i czasopisma. Fascynowało mnie, że były kolorowe, miały piękną stylistykę, przedstawiały wielki świat. Od tego zaczęła się moja miłość do Francji - mówiła w Jedynce autorka książki "Klucz francuski".
Audio
  • Joanna Nojszewska o książce "Klucz francuski" (Sobota z Jedynką)
Joanna Nojszewska w studiu Polskiego Radia
Joanna Nojszewska w studiu Polskiego RadiaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Dziennikarka  związana z miesięcznikiem "Twój Styl" i była naczela polskiej edycji magazynu "Elle" tłumaczyła, że bardzo ceni sobie francuski styl, zamiłowanie do umiarkowania, proporcji i klasyki, które mieszają się z odrobiną szaleństwa.

W książce "Klucz francuski", która była Lekturą Jedynki, rozmawia ze znanymi Polakami, którzy związali się z Francją m.in. z Andrzejem Chyrą, Andrzejem Sewerynem czy z Pauliną Młynarską. Ludźmi, którzy kochają Francję, ale potrafią też spojrzeć na ten kraj krytycznym okiem. - Paulinę Młynarską drażni np. francuski dogmatyzm. On ma swoje dobre i złe strony, może w życiu przeszkadzać. Ja jestem z gatunku ludzi, którzy szukają przyjemniejszych rzeczy. Styl francuski jest cudowny i nadal jestem w nim zakochana - podkreślała Joanna Nojszewska.

W "Sobocie z Jedynką" autorka wyjaśniła, że największym zaskoczeniem po rozmowach, które przeprowadziła ze swoimi bohaterami był dla niej fakt, że np. projektant mody Maciej Zień jest mistrzem w robieniu tatara a la francaise. - Podał mi na niego przepis, który również znalazł się w książce - przypomniała. Z kolei business woman Dorota Wiaderek, która przez lata była szefem firmy Christin Dior na Polskę, ujęła ją tym, że łuk triumfalny kojarzy jej się ze słoniem. - Dlatego w Paryżu zawsze czuła się bezpiecznie. Łuk stoi twardo na czterech nogach, a słoń przynosi szczęście, wzruszyło mnie to - powiedziała w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. Z kolei aktor Andrzej Seweryn, który rozmawiał z nią po francusku o teatrze okazał się fanem drużyny piłki nożnej Olympique Marsylia.

Oprócz rozmów w książce znalazły się również eseje na tematy związane z Francją. Jeden z nich jest poświęcony temu, jak mówić po francusku nie znając tego języka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 13.00 a 20.00

tj,pj

Czytaj także

Andrzej Seweryn zachęca dzieci do czytania

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 14:54
Ruszyła akcja dystrybucji bezpłatnych książek dla dzieci w ramach projektu "Czytam sobie”. Za pośrednictwem 317 lokali sieci McDonald's do najmłodszych trafi 400 tys. książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chyra, Młynarska, Nojszewska - we Francji zakochani

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 12:55
Paulina Młynarska i Andrzej Chyra występują w Jedynce w podwójnej roli - czytają w fragmenty książki "Klucz francuski", na której kartach także występują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bat na koty". Współscenarzysta "Rancza" o Polsce B tym razem na poważnie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 08:32
Jerzy Niemczuk chciał stworzyć nowy serial, tym razem o mniej pozytywnym wydźwięku. Producent zasugerował mu jednak, że jest to dobry materiał na książkę.
rozwiń zwiń