Adam Wojtyszko: praca w Teatrze Polskiego Radia przypomina romans

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 12:00
- Nagle wybucha, wydarza się i zostaje na zawsze w sferze emocji. Chciałoby się, aby trwał dłużej, ale nie może - mówił w radiowej Jedynce reżyser, laureat ubiegłorocznej nagrody im. Don Kichota za debiut w Teatrze Polskiego Radia.
Audio
  • Adam Wojtyszko i Ingmar Villquist o nagrodach Arete oraz Don Kichot (Sobota z Jedynką)
Gala wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia. Ingmar Villqist wręcza statuetkę Don Kichota Adamowi Wojtyszce
Gala wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia. Ingmar Villqist wręcza statuetkę "Don Kichota" Adamowi WojtyszceFoto: PAP/Tomasz Gzell

Wojtyszko został wyróżniony za słuchowisko "Dwudram". Jak tłumaczył, w  radiowym teatrze zawrotne jest też tempo pracy, a aktorów cechuje to, że są fanatykami wyszukiwania sensów. - Nie ma zbędnego słowa, nawet mruknięcia. Wszystko musi coś znaczyć, jest zintensyfikowane. Sam tekst jest zbiorem sensów, aktorzy wnoszą osobisty ładunek, a jeśli reżyser i realizator dźwięku mają dodatkowy pomysł to dostajemy bombę wrażeniową, która przypomina bardzo intensywny romans - wyjaśnił Adam Wojtyszko.

Już w poniedziałek 15 września o godz. 18.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. A. Osieckiej po raz piąty zostaną  wręczone statuetki Don Kichota i Arete. Nagrody przyznawane są co roku za debiut aktorski i reżyserski w Teatrze Polskiego Radia na antenie Radiowej Jedynki. Wieczór ubarwią fragmenty słuchowisk na żywo: "Lekcja polskiego" Anny Bojarskiej w reżyserii dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły, "Nic nie pytaj, bo nic nie powiem" Juliana Tuwima w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Gosztyły oraz "Cyjanek o piątej" Pavla Kohouta w adaptacji i reżyserii Andrzeja Ferenca.

Laureatem nagrody im. Don Kichota za debiut reżyserski jest również dramaturg Ingmar Villquist. W 2011 roku został wyróżniony za spektakl "Oddychaj ze mną". W "Sobocie z Jedynką" porównał pracę przy słuchowisku radiowym do planu filmowego. - Trzeba szybko podejmować celne decyzje. Nie ma czasu na próby, aktorzy dostają zwykle tekst parę dni wcześniej, potem jest spotkanie przed nagraniem, przeczytanie tekstu i rejestracja - powiedział w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Villquist przyznał, że późno debiutował w teatrze radiowym, bo skończeniu 50 roku życia. - Miałem szczęście, że Janusz Kukuła zaprosił do teatru radiowego w którym mogłem realizować swoje jednoaktówki. W tym momencie zaczął się zupełnie nowy rozdział przygody z teatrem: bez sceny, pomiędzy czterema ścianami i z ogromną widownią radiową, którą cały czas staram się sobie wyobrazić - przyznał. Jak stwierdził, niezwykłym i magicznym doświadczeniem było to, że stał się świadkiem, jak zmienia się i przekłada na zbiorową wyobraźnię literacki tekst.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Gośćmi Magdy Mikołajczuk były też aktorki Anna Czartoryska i Natalia Sikora wyróżnione nagrodą Arete za debiut w Tetrze Polskiego Radia.

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 13.00 a 20.00

tj/kd

Czytaj także

Adam Wojtyszko: w radiu uwodzi mnie przerażająca dowolność

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 20:44
- Teoretyczne ograniczenie, którym jest zamknięcie przekazu w jednym ze zmysłów powoduje, że otwiera się nieograniczony potencjał możliwości - powiedział o pracy w radiu Adam Wojtyszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Widowisko wyobraźni, czyli Sapkowski w wersji radiowej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 00:48
Książka Andrzeja Sapkowskiego "Lux perpetua" w wydaniu dźwiękowym to prawdziwy popis efektów specjalnych z arsenału radiowca. Kształt ostateczny jest przez to zadziwiająco realistyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieść "W Jezioranach" ma już 54 lata

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:53
Jej premiera na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia miała miejsce 29 maja 1960 roku. Do dziś perypetie i dramaty mieszkańców Jezioran budzą żywe emocje wśród słuchaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kukuła: w radiowym słuchowisku wszystko musi mieć uzasadnienie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 13:30
- Na przykład, gdy rozmawiają dwie osoby, a w tle słyszymy padający deszcz. Jeżeli nie skomentują, że pada, to staje się on niepotrzebny. Deszcz musi padać po coś - tajniki teatralnej sztuki radiowej objaśniał w audycji "Lato z Radiem" dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arete i Don Kichot. Teatr Polskiego Radia nagrodzi najlepszych debiutantów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 20:45
- To jedyna okazja, by zobaczyć aktorów z tak bliska - zachęcał w Jedynce do udziału we wręczeniu nagród Arete i Don Kichota Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń