Zawód aktora jest bezlitosny. Fortuna kołem się toczy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 20:17
Agata Pruchniewska grała wiele rożnych ról w filmach, serialach i na teatralnych scenach. Ostatnio stała się pisarką i wydała książkę "I dobry Bóg stworzył aktorkę".
Audio
  • Agata Pruchniewska opowiada o niełatwej doli aktorów (Sobota z radiową Jedynką)
Agata Pruchniewska ze swą książką I dobry Bóg stworzył aktorkę
Agata Pruchniewska ze swą książką "I dobry Bóg stworzył aktorkę" Foto: Andrzej Gralewski/PR

"Dżej Dżej", "Obywatel", "Zbliżenia", "Ambassada", "Bilet na księżyc", "Dzień kobiet", "Prawo Agaty". W tych i innych produkcjach mogliśmy zobaczyć Agatę Pruchniewską. Jej książka "I dobry Bóg stworzył aktorkę" jest o aktorce. Autorka nie ukrywa, że w tej powieści mowa jest o niej samej oraz o znanych osobach ze środowiska. Przyznaje też, że bała się reakcji środowiska, ale uspokoiła ją wydawczyni.
- Bardzo mi zależało na tym, żeby ta książka nawiązywała do świata filmu - mówi gość radiowej Jedynki. Pruchniewska przyznaje, że chciała, aby to było czytelne już z tytułu oraz zdjęcia na okładce. I żeby to było dowcipne. - Sądzę, że mi się udało - ocenia.
Z własnego doświadczenia aktorka wie, że telefony z ofertami zagrania ról dostają nie wszyscy absolwenci akademii teatralnej. - Ani początki nie są łatwe, ani środki. Jeszcze nie wiem, jakie są końce - śmieje się Pruchniewska. Ale nie widzi powodu, żeby z tego powodu się załamywać. W książce starała się skupić na absurdalnych sytuacjach, z których można wydobyć coś zabawnego. Aktorka zapewnia, że jeszcze utrzymuje się z zawodu, choć czasami nie jest łatwo. Zajmuje się pisarstwem i zamierza wydać książkę o psach rasy parson Russell terier.
Posłuchaj całej rozmowy, w której Agata Pruchniewska opowiada o współpracy z Juliuszem Machulskim i zdradza, skąd reżyser dowiedział się o jej istnieniu. Aktorka wspomina też współpracę z Jerzym Stuhrem, który powierzył jej rolę w filmie "Obywatel".
Rozmawiała Małgorzata Raducha.
(ag/mm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Machulski o 25-leciu wolności: polityka nie sprawdza się w filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:05
- Na temat polityki potrzeba poważnych dzieł, książek i filmów. Robić komedię z polityka to takie trochę kopanie leżącego - mówił w radiowej Jedynce reżyser Juliusz Machulski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Machulski: dziś takie filmy jak "Kingsajz" czy "Deja vu" nie mogłyby powstać

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 14:20
- W porównaniu z dzisiejszymi realiami, w latach 80. budżety polskich filmów były, można powiedzieć, hollywoodzkie. Pieniądze były wprawdzie sztuczne, ale jak już się miało zatwierdzony scenariusz, to na film było tyle środków, ile potrzeba - mówił w Jedynce Juliusz Machulski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr: film "Obywatel" nie powstałby bez mojego syna

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 16:00
- Gdybym nie miał syna aktora, to ta opowieść nie znalazłaby się na dużym ekranie. Być może stałaby się książką - mówi aktor i reżyser o swoim nowym filmie pt. "Obywatel". Jerzy Stuhr, razem ze swoim synem Maciejem, gra w nim człowieka uwikłanego w ostatnie 50 lat historii Polski.
rozwiń zwiń