X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Miasto 44". Odkrywamy tajemnice ukryte w kostiumach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 21:00
- Bohater musi mieć przeszłość i przyszłość, tworzymy go wspólnie, wyciągamy elementy psychologii. Drobne elementy, szczegóły kostiumu tworzą postać. Jeśli ta tajemnica jest pomocna aktorowi, znaczy, że wygraliśmy - opowiadają Magdalena Rutkiewicz-Luterek i Dorota Roqueplo, kostiumografki filmu "Miasto 44".
Audio
  • Dorota Roqueplo i Magdalena Rutkiewicz-Luterek o kostiumach w filmie "Miasto 44" (Sobota z Jedynką)
Kadr z filmu Miasto 44. Na pierwszym planie Anna Próchniak jako Kama i Zofia Wichłacz (P) - Biedronka
Kadr z filmu "Miasto 44". Na pierwszym planie Anna Próchniak jako Kama i Zofia Wichłacz (P) - BiedronkaFoto: mat. promocyjne/miasto44.pl

Na planie filmu wykorzystano ponad 3 tysiące prawdziwych kostiumów i ok. 400 par butów. Kolejną duża partię stanowiło około 1000 kostiumów wojskowych i ok. 600 par butów. Niektóre z elementów ubiorów "występują" na ekranie w kilku wersjach, stopniowo postarzanych wraz z rozwojem akcji. Nad wszystkim czuwały dwie kobiety: Magdalena Rutkiewicz-Luterek i Dorota Roqueplo.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>

- Dokumentację do "Miasta 44" zbierałam latami, a gdy tylko pierwsze jaskółki zaczęły zwiastować, że za kilka lat taki film ma szansę powodzenia, moja praca przybrała na tempie. Bardzo chciałam uniknąć błędów - mówi w Jedynce Rutkiewicz-Luterek, odpowiedzialna za wojskową część kostiumów. Jednak nie wszystkie informacje dotyczące bohaterów, które przekładają się na ich kostium, określone są w filmowym scenariuszu. - Tak było w przypadku Beksy (w tej roli Antoni Królikowski), którego przeszłość nie została opowiedziana. Poznajemy go jako wesołka, najsympatyczniejszego chłopaka z całej tej grupy Polski Podziemnej i należało mu przydać jakiś element, który go wyróżni - opowiada w rozmowie z Karoliną Rożej.

Beksa otrzymał więc kurtkę - harcerską kangurkę, na której spostrzegawczy widz zauważy czerwoną odznakę samarytanina. Ten szczegół przeistacza charakter postaci, która później ratuje życie głównego bohatera. - Inny bohater, którego ubóstwiałam, Michał Żurawski jako "Czarny", dowódca grupy zabijaków, taki Rambo z Czerniakowa, jest w skórze, podartej odzieży, która nie jest mundurem. I on nosi torbę raportówkę, do której przyczepione są dwa żelazne niemieckie krzyże. Czy to oznacza, że jest zdrajcą? Nie, to znaczy, że zabił Niemców i zabrał im to jako talizman, coś co pozwala mu dalej iść i zwyciężać. To są takie małe tajemnice, które staram się zawsze zawrzeć w kostiumie - wyjaśnia Magdalena Rutkiewicz-Luterek.

Michał
Michał Żurawski jako "Czarny" i Józef Pawłowski jako Stefan. Kadr z filmu "Miasto 44"

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Podobnie do tworzenia bohatera podchodzi Dorota Roqueplo, która przygotowała cywilne stroje dla aktorów "Miasta 44".- Drugi kostium filmowej "Biedronki" u mnie ma kod środowiskowy. Jest kostiumem służb maltańskich, umundurowałam ją więc, a zarazem dałam środowisko, z którego pochodzi - wyjaśnia arkana swojej pracy.

Roqueplo podkreśla, że kojarzone z wojną zieleń i brąz nie znajdują zastosowania w cywilnych strojach bohaterów filmu, a te przecież także budują "Miasto 44". - Wtedy się nosiło czerwienie, borda, pomarańcze, róże. Chciałam wyciągnąć prawdziwe kolory tego filmu - opowiada. Kostiumografka podkreśla, że film to łańcuszek, dlatego ustalenie kolorystycznej gamy całego filmu odbywało się wraz z reżyserem, operatorem i scenografem. - Jeśli jedno oczko zostanie w nim źle zamontowane, wszystko się wali - wyjaśnia.

/

Dorota Roqueplo przyznaje, że podobnie jak aktorom, twórcom poszczególnych elementów filmu trudno jest uwolnić się od kreowanej na planie rzeczywistości. - Człowiek się obkleja tymi historiami, robienie filmów wojennych wykańcza energetycznie. Ja "siedziałam w wojnie" od pewnego czasu, bo to był mój trzeci film wojenny w ciągu dwóch lat - powiedziała.

To doświadczenie pomogło jednak odnaleźć się w epoce i przystąpić do tworzenia koncepcji kostiumów z czasu Powstania Warszawskiego. - Choć wojna trwała w Warszawie uważałam, że muszę pokazać piękne miasto przed powstaniem, nawet troszeczkę surrealistycznie.

Kadr
Kadr z filmu Jana Komasy "Miasto 44"

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Kto i dlaczego w "Mieście 44" nosił za pazuchą laleczkę? Czy kostium powinien się wyróżniać, czy stapiać z postacią i stawać niezauważalny? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Karolina Rożej.

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz, ei)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Komasa: widzowie w kinach zobaczą inną wersję "Miasta 44" niż powstańcy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 16:18
- Zmiany brzmią tak, jakbyśmy zmieniali coś z jakiegoś powodu. Nie, to są normalne prace. Z częścią ujęć po prostu się nie wyrobiliśmy, a one zmieniają wymowę filmu. W wielu aspektach intensyfikują i podnoszą wrażenia - mówił w Jedynce reżyser filmu "Miasto 44".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Bogów": o dokonaniach prof. Religi dowiedziałem się ze scenariusza

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 09:18
Poznawanie historii Zbigniewa Religi reżyser najlepszego filmu 39. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni porównał do sinusoidy. – To była fascynacja przechodząca w zrozumienie, później następowało zwątpienie, a na koniec wrócił pełen entuzjazm - mówił w Jedynce Łukasz Palkowski, laureat Złotych Lwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstanie Warszawskie" na miarę Oscara? Nie tylko Polacy zobaczą Warszawę '44 w kolorze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 05:08
Międzynarodowa wersja filmu "Powstanie Warszawskie", którą wyreżyserował Władysław Pasikowski, powalczy o nominację do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. - Liczymy, że ten film będzie pokazywany na festiwalach - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Wichłacz: wzorowałam się na Meryl Streep

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 19:23
- Zachwycałam się filmami z jej udziałem. Są dla mnie wyznacznikiem, punktem do którego chciałabym kiedyś dojść - mówiła w Jedynce 19-letnia aktorka, która w filmie Jana Komasy "Miasto 44" zagrał główną rolę kobiecą.
rozwiń zwiń