Od ruiny do turystycznej perełki. Cuda rewitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 11:30
- Największa rewitalizacja w Polsce, a może i Europie to łódzka Manufaktura. Najpotężniejszą fabrykę włókienniczą kontynentu, założoną w XIX wieku przez Izraela Poznańskiego, zamieniono w centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe - opowiada w Jedynce Marek Tobiasz z Polskiej Izby Turystycznej.
Audio
  • Marek Tobiasz z Polskiej Izby Turystycznej o udanych rewitalizacjach budynków (Sobota z Jedynką)
Plaża na dziedzińcu łódzkiej Manufaktury. W pofabrycznych budynkach działa teatr, muzeum, punkt informacji turystycznej, kino, kręgielnia, siłownia, centrum wspinaczkowe, kilka restauracji i kawiarni, a także centrum handlowe
Plaża na dziedzińcu łódzkiej Manufaktury. W pofabrycznych budynkach działa teatr, muzeum, punkt informacji turystycznej, kino, kręgielnia, siłownia, centrum wspinaczkowe, kilka restauracji i kawiarni, a także centrum handloweFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Fabryka pracowała do 1997 roku po czym popadła w zniszczenie. - W starych budynkach zostawiono tylko ściany, powstały nowoczesne wnętrza, a na środku Manufaktury mamy 3-hektarowy rynek, który tętni życiem - wyjaśnia gość "Soboty z Jedynką".

Ogrodzone dawniej tereny fabryczne stały się dostępne dla mieszkańców, latem funkcjonuje tu plaża, zimą lodowisko. Miłośników architektury szczególnie cieszą zachowane cegły murów zewnętrznych.

Przykładów ponownego zagospodarowania zamykanych zakładów pracy mamy w Polsce więcej. - Jednym z ciekawszych jest powstałe w Starachowicach Muzeum Przyrody i Techniki. Prace objęły tam aż 12 obiektów, a placówka oferuje zwiedzającym wiele atrakcji - podaje Marek Tobiasz. Podobnie sukcesem zakończyła się rewitalizacja dawnej fabryki broni w Bydgoszczy, w której powstało Exploseum. Jego budynki wkomponowane w zieleń lasu, zwiedzanie trasą linii produkcyjnej nitrogliceryny, historie pracowników przymusowych czy możliwość zorganizowania lekcji chemii czynią placówkę atrakcyjną zarówno dla turystów, jak i społeczności lokalnej.

Ale rewitalizacji podlegają w Polsce nie tylko fabryczne hale. Interesujące przemiany zachodzą także w dawnych dworcach, młynach, dworkach czy wieżach ciśnień. - Te ostatnie, na przykład w Piszu czy Giżycku, stanowią punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę Mazur - poleca w rozmowie ze Sławą Bieńczycką.

Gdzie w Polsce z sukcesem zrewitalizowano budynki dworców? Co znajdziemy w Szymbarku i w jakim miejscu powstało Centrum Hewelianum? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sobota z radiową Jedynką" na naszej antenie co tydzień między godz. 9.00 a 20.00.

(asz,tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Design - sztuka urządzania wnętrz. Jak z klasą ożywić mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 04:16
- Minimalizm i funkcjonalizm to najpopularniejsze style we wnętrzach, właśnie ze względu na swoją prostotę, funkcjonalność i fakt, że ludzie się ich nie boją. Jeśli wchodzą w grę kolory i formy, to pojawia się w oczach panika - opowiada Dagmara Jakubczak. Gość "Rozdroży kultury" opowiadał o projektowaniu użytkowym, designie i sztuce urządzania wnętrz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyta Pałacu Kultury zgrzyta. 60. urodziny PKiN

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 01:54
- Warszawa jest bardzo żywa, nawet odważyłbym się porównać ją z Berlinem. Ma szanse być nowym Berlinem - mówi Łukasz Lendziński. W "Kulturze w Radiowej Jedynce" rozmawialiśmy o polskiej stolicy i jej sercu - placu Defilad wraz z górującym nad nim Pałacem Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sagrada Familia na ukończeniu. Koniec świata nie szybciej niż w 2026!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 12:00
- Zgodnie z marzeniem architekta Antonio Gaudiego w dniu ukończenia budowy Sagrady Familii, to miejsce ma się stać centrum świata, najważniejszym miejscem na globie - mówiła w "Lecie z Radiem" Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń