Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce, gdzie walentynki trwają cały rok

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 13:12
- W opinogórskim parku znajduje się pomnik Zygmunta Krasińskiego. Wieszcz siedzi w fotelu i wpatruje się w medalion. Na kogo patrzy? To już trzeba odgadnąć samemu - mówił w Jedynce przewodnik Paweł Dotryw.
Audio
  • Przewodnik Paweł Dotryw o najbardziej romantycznych miejscach w Polsce (Sobota z Radiową Jedynką)
Walentynki, coroczne święto zakochanych, przypada 14 lutego
Walentynki, coroczne święto zakochanych, przypada 14 lutegoFoto: PAP/Jacek Turczyk

Zygmunt Krasiński urodził się w Paryżu, ale z Opinogórą związane są najważniejsze momenty jego życia. Szczególnym miejscem jest ławeczka w tamtejszym miejskim parku. Kiedy w 1832 roku poeta wracał do miasta ze studiów w Szwajcarii, jego starsza ciocia, powierniczka i przyjaciółka Amelia Bronikowska, podarowała mu marmurową ławeczkę. Kazała na niej wyryć napis: "Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła". Ławeczka przetrwała do dziś. - Aby się zakochać, trzeba na niej usiąść - tłumaczył Paweł Dotryw.

Nie mniej romantyczną parę stanowili Jan III Sobieski i królowa Marysieńka. O ich uczuciu świadczą listy, które Maria Kazimiera pisała do swojego ukochanego, gdy została wydana za mąż za Jana Zamoyskiego. - Nudząc się w Zamościu, zaniedbywana przez swojego małżonka pisała je, używając specjalnych kodów. Nazywała Sobieskiego jesienią, a siebie różą pisząc np., że róża ubolewa, iż długo będzie musiała czekać jesieni - powiedział gość audycji "Sobota z Radiową Jedynką".

Ich miłość się spełniła. Pobrali się po śmierci Jana Zamoyskiego. Dziś miejscem, które najbardziej kojarzy się z tą parą, jest Wilanów, a historię wielkiej miłości przybliża wspaniale zrekonstruowany ogród.

***

Tytuł audycji: Sobota z Radiową Jedynką

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Paweł Dotryw

Data emisji: 14.02.2015

Godz. emisji: 9.00 - 12.00

tj, jp

Czytaj także

Najlepszego lekarstwa na świecie nie można kupić za pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 04:46
- Ludzie najbardziej potrzebują witaminy "M", czyli miłości - mówi lekarka, prof. Barbara Bień. W środę 11 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego.
rozwiń zwiń