Zły nastrój łatwiej poznać po psie niż kocie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 11:39
- Koty cierpią raczej w samotności. Zachowują się wtedy zupełnie inaczej, unikają towarzystwa. Psy potrafią bardziej zaakcentować zły nastrój - mówi Monika Tyszkiewicz, zoopsycholog.
Audio
  • Zoopsycholog Monika Tyszkiewicz tłumaczy jak należy postępować ze zwierzętami domowymi (Sobota z Radiową Jedynką)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Jako najczęstsze źródło problemów u kotów ekspertka wskazała stres, któremu zwierzę poddawane jest w środowisku domowym. - Często nie poświęcamy kotom tyle uwagi, ile powinniśmy. Inną przyczyną jest agresja terytorialna i agresja pomiędzy kotami. Jeśli nie wiemy jak tworzyć między nimi stado, pojawia się duży problem. Trzeba przy tym pamiętać, że stres powoduje nie tylko zmiany psychiczne, ale również fizyczne - podkreśla gość Jedynki.

Monika Tyszkiewicz zaprzeczyła również, że koty można zostawiać na dłużej same w domu. - Wbrew pozorom koty to towarzyskie zwierzęta. Oczywiście, można dobrać rasę bardzo wysoce hodowlaną, która łagodniej będzie znosić przebywanie przez całe dnie w domu. Zawsze radzę jednak, że jeśli ktoś bardzo chce kota, a ma mało czasu, to lepiej żeby wziął od razu dwa, koniecznie w podobnym wieku - tłumaczy zoopsycholog.

Z audycji można się również m.in. dowiedzieć, czy zwierzę potrafi być złośliwe.

***

Tytuł audycji: Sobota z Radiową Jedynką

Prowadziła: Małgorzata Kościelniak

Gość: Monika Tyszkiewicz (zoopsycholog)

Data emisji: 28.03.2015

Godzina emisji: 15.19

pg/mc

Czytaj także

Dzielą z nami życie na dobre i na złe. Zwierzęta w domu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 02:00
Jak pogodzić ludzkie i zwierzęce potrzeby? Czy mamy prawo złościć się na zwierzęta? Jak to robić? Jak dobrze budować relacje ze zwierzętami i czerpać z tego radość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śliczny szczeniaczek. Za pięć lat też będzie chciany?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 16:31
- Decyzja o posiadaniu zwierzęcia to decyzja na całe jego życie. Trzeba zdać sobie sprawę, że taki zwierzak, który powinien stać się domownikiem bardzo dobrze traktowanym, ma swoje potrzeby związane nie tylko z miską i spacerem - powiedziała Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna czasopisma "Cztery łapy". Co przeżywają zwierzęta wyrzucone z domu, gdy zaczęły przeszkadzać?
rozwiń zwiń