Janosik i spółka. Prawdy i legendy o karpackich zbójnikach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 15:15
- Historie zawarte w legendach przechodzą z bohatera na bohatera, żyją własnym życiem - mówił w Jedynce Witold Vargas, współautor rysunków do "Księgi karpackich zbójników".
Audio
  • Najsłynniejsi karpaccy zbójnicy (Sobota z Jedynka)
Marek Perepeczko, odtwórca tytułowej roli w serialu telewizyjnym Janosik
Marek Perepeczko, odtwórca tytułowej roli w serialu telewizyjnym "Janosik"Foto: PAP/CAF/Maciej Sochor

Na kartach książki Bartłomieja Grzegorza Sali ożywają postacie 37 najgłośniejszych harnasiów, działających od XVI do XIX w. od Śląska Cieszyńskiego po Huculszczyznę. Należeli do nich m.in. Janosik, Ondraszek, Oleksy Dobosz i Józef Baczyński. Nie zabrakło także miejsca dla postaci całkowicie fikcyjnych.

Zdaniem Witolda Vargasa, prawdą we wszystkich historiach o harnasiach jest rzeczywistość, która przez kilkaset lat istniała w Karpatach. - Podobnie jak w czasach wielkich żaglowców, gdy działali piraci, powstała społeczność zbójnicka. Byli to głównie Wołosi, przybysze z obecnej Rumunii, półkoczownicy, którzy bardzo cenili sobie wolność - tłumaczył gość Jedynki. Prawdą były również warunki geograficzne, w których żyli oraz fakt, że byli bandytami.

W audycji przedstawione zostały legendy o najsłynniejszych karpackich zbójnikach.

***

Tytuł audycji: Sobota z Radiową Jedynką

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Witold Vargas (rysownik)

Data emisji: 18.04.2015

Godzina emisji: 9.30

tj/pg

Czytaj także

Koprowski, ks. Żelazek, Morzycka - wielcy zapomniani Polacy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 13:17
Choć osiągnęli światową sławę i uznanie, w Polsce są mało znani lub w ogóle zapomniani. Zmienić próbuje to Marek Borucki, autor książki "Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat".
rozwiń zwiń