Jak w muzeum nie umrzeć z nudów

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 23:06
To muzeum mogłoby pochwalić się akcją: jak wyjść z muzeum i jeszcze klaskać. Tam nie trzeba chodzić w kapciach i nie można się nudzić.
Audio
  • Piotr Ptaszek opowiada o atrakcjach Muzeum Fabryki - Manufaktura (Sobota z radiową Jedynką)
  • Rzecznik prasowy Biura Manufaktury Remigiusz Mielczarek o 9. urodzinach Manufaktury (Sobota z radiową Jedynką)
  • Rozmowa z liderem zespołu Red Box Simonem Toulson-Clarke'm (Sobota z radiową Jedynką)
Manufaktura w Łodzi - zrewitalizowane dawne budynki fabryki Izraela Poznańskiego
Manufaktura w Łodzi - zrewitalizowane dawne budynki fabryki Izraela PoznańskiegoFoto: Wikipedia CC3.0/HuBar

Ci, którzy spodziewają się monotonnego głosu przewodnika, który ich uśpi nie mają czego szukać w Muzeum Fabryki - Manufaktura. Tam jest zupełnie inaczej. - Pamiętamy, jak to było kiedyś być uczniem, co człowieka kręci, co jest ciekawe, więc dzieciaki są pozytywnie zaskoczone, bo to jest coś innego - mówi Piotr Ptaszek, który jest najstarszym przewodnikiem w muzeum. A ma 30 lat.
W muzeum można poznać postać Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, który w XIX wieku był właścicielem zakładów tworzących obecnie Manufakturę. Budynki zostały zrewitalizowane i odrestaurowane, co zajęło kilka lat, ale efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Zdaniem gościa radiowej Jedynki, obecnie Manufaktura jest największym magnesem turystycznym nie tylko w Łodzi, ale w całym województwie.

Piotr Ptaszek opowiada o atrakcjach muzeum, wśród których są maszyny tkackie będące cały czas na chodzie. Wylicza, ile rzek płynie w Łodzi i dlaczego ich nie widać.

Ray Wilson, który zagrał na 9. urodzinach Manufaktury opowiada o swej muzyce >>>

Z kolei rzecznik prasowy Biura Manufaktury Remigiusz Mielczarek mówi o 9. urodzinach Manufaktury i o historii tego miejsca. Podczas Nocy Muzeów Muzeum Fabryki jest otwarte co najmniej do godz. 1.

A Simon Toulson-Clarke, lider zespołu Red Box, który wystąpił w Łodzi, opowiada o pisaniu piosenek.

Niedziela 17 maja w Manufakturze będzie natomiast dniem polskim. Radiowa Jedynka jest patronem medialnym 9. urodzin Manufaktury.

***

Tytuł audycji: Sobota z Jedynką
Prowadzenie:
Małgorzata Kościelniak

Gość: Piotr Ptaszek (przewodnik muzealny i koordynator techniczny Muzeum Fabryki - Manufaktura), Remigiusz Mielczarek (rzecznik Manufaktury), Simon Toulson-Clarke (lider zespołu Red Box)
Data emisji: 16.05.2015
Godzina emisji:
15.15, 16.17, 18.15

ag/mg

Czytaj także

Red Box i Ray Wilson na urodziny Manufaktury

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 20:09
To wyjątkowe miejsce na mapie Łodzi kończy 9 lat. W związku z jubileuszem zaplanowano wiele muzycznych atrakcji. - Każdy znajdzie coś dla siebie - mówił w Remigiusz Mielczarek, organizator imprezy.
rozwiń zwiń