Zmarł Marcin Wrona. Posłuchaj, co mówił o "Demonie"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 16:49
Zapraszamy do wysłuchania ostatniej wypowiedzi reżysera dla Radiowej Jedynki. Joanna Sławińska rozmawiała z Marcinem Wroną, dzień przed jego śmiercią, podczas festiwalu w Gdyni.
Audio
  • Z Marcinem Wroną rozmawia Joanna Sławińska. Gdynia. 18.09.2015 (Jedynka)
  • Ks. Andrzej Luter "Więź": Marcina Wronę interesowały poszukiwania religijne (Sobota z Radiową Jedynką)
Reżyser Marcin Wrona
Reżyser Marcin WronaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Najnowszy film Marcina Wrony "Demon" pokazywany jest w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni. Tytułowy demon to znany z tradycji żydowskiej dybuk zmarłej osoby, który w filmie opanowuje ciało pana młodego. - Pamiętajmy, że dybuki nie oznaczają czegoś złego. One chcą po prostu dokończyć pewien etap swojego życia, który został gwałtownie przerwany - wyjaśniał reżyser.

Czytaj więcej >>>
mid-1200.jpg
Marcin Wrona. Biografia twórcy wszechstronnego

Akcja filmu w większości dzieje się podczas wesela; reżyser nawiązuje w ten sposób nie tylko do znaczącego polskiego ceremoniału, ale też do tradycji literackiej i filmowej. Marcin Wrona podkreślił, że zmieniają się czasy i konteksty, więc filmowe wesele - wcześniej u Andrzeja Wajdy i Wojciecha Smarzowskiego - za każdym razem jest o czymś innym, zawsze jednak ma charakter symboliczny. - W naszym filmie jest to spotkanie przeszłości z teraźniejszością, obcego z nowym, zmarłych z żyjącymi, społeczności żydowskiej z polską. Chciałbym, by była to metafora przerwanego małżeństwa, które mogłoby się wydarzyć. Pytanie: co, gdyby faktycznie miało ono miejsce - wyjaśniał.

Marcin Wrona podkreślał, jak dobre przyjęcie miał film na festiwalu w Toronto i zapraszał na polską premierę 16 października. Po pierwszym festiwalowym pokazie "Demona" w Gdyni powiedział: Na pewno ten film budzi zainteresowanie, tylko wypada być szczęśliwym. Zobaczymy co dalej.

***

Rozmowę Joanny Sławińskiej z Marcinem Wroną, która została zarejestrowana 18 września, wyemitowaliśmy w "Sobocie z Radiową Jedynką".

asz/mm

***

W oficjalnym oświadczeniu organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularych w Gdyni napisali: Jako organizatorzy Festiwalu, a zarazem przyjaciele Marcina, jesteśmy głęboko poruszeni i zasmuceni Jego odejściem. Składamy wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Najbliższym reżysera. Jednocześnie informujemy, że planowane na dzisiejszy wieczór (sobota, 19.09.2015) wręczenie nagród odbędzie się w wersji skróconej i z pełnym poszanowaniem pamięci po Marcinie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magdalena Cielecka: współcześni Dulscy dbają tylko o wizerunek

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 22:23
Po 21 latach Marcin Wrona nakręcił dla Teatru Telewizji nową, uwspółcześnioną wersję spektaklu "Moralność Pani Dulskiej". W głównej roli wystąpiła Magdalena Cielecka, która z trudnym zadaniem poradziła sobie doskonale. Potwierdza to nagroda na tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy są związani z żydowską mistyką"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 10:45
- Żydzi funkcjonowali tutaj przez setki lat. Mickiewicz i Wyspiański garściami czerpali z tej kultury. Jesteśmy przylgnięci do wspólnego korzenia - powiedział Jedynce reżyser Marcin Wrona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Wrona: "Demon" łączy polską i żydowską duchowość

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 19:17
- Polską i żydowską kulturę łączyła warstwa mistyczna. Używam motywu dybuka, by przypomnieć o wspólnej tradycji, którą budowaliśmy przez wieki, a dziś od niej uciekamy - mówi reżyser filmowy.
rozwiń zwiń