Śladami Chopina po Warszawie i Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 12:35
Wbrew utartym opiniom Fryderyk Chopin luźno był związany z Żelazową Wolą. W Polsce są miejsca, gdzie pianista spędzał więcej czasu. Polskę wręcz można zwiedzać śladami Chopina.
Audio
  • Śladami Chopina po Warszawie i po Polsce (Sobota z radiową Jedynką)
Portret Fryderyka Chopina pędzla Marii Wodzińskiej
Portret Fryderyka Chopina pędzla Marii WodzińskiejFoto: Wikipedia/domena publiczna

W Żelazowej Woli Chopin się urodził, ale był tam wraz z rodzicami zaledwie pół roku. Później rodzina przeniosła się do Warszawy. - To właśnie Warszawa jest najważniejszym miejscem dla Chopina, najbliższym jego sercu - mówi Marita Alban-Juarez.

Słuchaj także:
konkurs_chopinowski_1200x660.jpg
Relacje z Konkursu Chopinowskiego

Muzykolog podkreśla, że miał on swoje ulubione miejsca, kawiarnie, księgarnie, lubił się włóczyć po ulicach miasta. Zwraca uwagę, że niemal każdy budynek na Trakcie Królewskim między kolumną Zygmunta a placem Trzech Krzyży bezpośrednio lub pośrednio jest związany z młodym Fryckiem czy jego rodziną. Był wesołym, młodym człowiekiem, lubił - jakbyśmy to dziś powiedzieć - imprezować.

Pierwsze mieszkanie rodziny Chopina było naprzeciwko bramy Uniwersytetu Warszawskiego. Później familia przenosiła się i  w sumie mieszkała w stolicy w czterech miejscach.

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie w Warszawie mieszkał Chopin, dokąd lubił spacerować, dokąd chodził na kawę, której był amatorem, a także które regiony Polski są związane z naszym wybitnym pianistą i kompozytorem - posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Marita Alban-Juarez (wspołautorka książki "Śladami Chopina")

Data emisji: 3.10.2015

Godzina emisji: 9.20

ag/mc

Czytaj także

Konkurs Chopinowski rozpocznie się od litery "B"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 18:00
- Mamy już 78 zarejestrowanych uczestników Konkursu i znamy kolejność występów na I etapie - powiedział Jerzy Michniewicz, sekretarz jury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Konkursu Chopinowskiego: mamy silną ekipę

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 12:21
- Podczas kwietniowych przesłuchań przekonaliśmy się, jak ciekawymi artystami są polscy uczestnicy konkursu, jak różnorodne są ich interpretacje - mówi Artur Szklener, szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń