Zimą można jeść mandarynki, ale lepsza jest kasza

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 15:09
Dni są coraz krótsze i chłodniejsze. Warto więc wiedzieć, jak ogrzać zarówno duszę, jak i organizm. Dieta ma w tym duże znaczenie.
Audio
  • Monika Mrozowska radzi, co jeść w chłodne dni i poleca kasze, w tym przede wszystkim gryczaną (Sobota z radiowa Jedynką)
Jesienią i zimą powinno się jeść warzywa na ciepło, a nie na zimno
Jesienią i zimą powinno się jeść warzywa na ciepło, a nie na zimnoFoto: Depositphotos

Można natknąć się na różne porady dotyczace tego, co powinno się jeść zimą. Pokutuje opinia, że cytrusy wychładzają. Czy to prawda? - Nie wiem, z czego to wynika, ale spotkałam się z opinią, że mandarynki można jeść, a pomarańczy już nie - mówi Monika Mrozowska. Ekspertka zachwala kasze, które powinniśmy jeść codziennie.

Czytaj także:
kreglicka agnieszka 663x364.JPG
Do cebuli trzeba się przekonać

Podkreśla, że zimą należy jeść warzywa gotowane, a nie surowe. - Nawet woda przegotowana będzie inaczej oddziaływać na nasz organizm niż zimna - mówi gość Jedynki. Najlepiej, gdyby woda miała temperaturę zbliżoną do temperatury organizmu.

Jak powinny wyglądać nasze śniadanie, obiad i kolacja w okresie jesienno-zimowym? Czy biała mąka rozgrzewa, czy raczej chłodzi organizm? Dlaczego zimą warto do minimum ograniczyć picie mleka krowiego i jego przetworów? Posłuchaj rad naszego gościa i dowiedz się, jaki jest prosty przepis na napój rozgrzewający.

***

Tytuł audycji: Sobota z Radiową Jedynką

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Monika Mrozowska (aktorka, propagatorka zdrowego odżywiania, współprowadząca wiele warsztatów kulinarnych, autorka bloga kulinarnego, wegetarianka)

Data emisji: 24.10.2015

Godzina emisji: 11.18

ag/iwo

Czytaj także

Dżemaa el-Fna - targowisko z tysiąca i jednej nocy

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 16:48
- Tam jest wszystko, począwszy od zaklinaczy węży i szamanów, po egzotyczne jedzenie - mówia o placu w centrum Marrakeszu podróżniczka Anna Kwiatkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gruba czy cienka? Jak pizza podzieliła świat

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 13:57
Gdy w Polsce mówimy o "prawdziwej" włoskiej pizzy, mamy na myśli cieniutkie ciasto i składniki w narodowych barwach Włoch: pomidory, ser mozarella i bazylia.
rozwiń zwiń