Pawlikowska-Jasnorzewska na cztery aktorki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 15:03
- Maria nie dała się zamknąć w jednej postaci. Ona ma tyle barw, że nawet my cztery nie wystarczamy - mówi Magdalena Zawadzka, która wciela się w jedną z ról w spektaklu "Lilka, cud miłości" Teatru Polskiego w Warszawie.
Audio
  • Magdalena Zawadzka o życiu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (Sobota z Jedynką)
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w swoim mieszkaniu w Krakowie
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w swoim mieszkaniu w KrakowieFoto: audiovis.nac.gov.pl

Wychowała się w wyjątkowym domu, była bogata, ale właściwie życie miała trudne. I bywała humorzasta. Z trzecim mężem wyemigrowała w początkach wojny do Anglii, by nigdy już nie wrócić do Polski. Ostatni okres życia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wypełniła choroba nowotworowa, której świadectwo znajdujemy w dzienniku "Wojnę szatan spłodził. Zapiski 1939-1945". Maria zwana Lilką zmarła 9 lipca 1945 roku.

Czytaj także
Maria_Pawlikowska-Jasnorzewska_1200.jpg
"Umiała zawrzeć miłość i śmierć w jednym wierszu"

Zapiski, a także wiersze i listy poetki stały się kanwą spektaklu, w którym Magdalena Zawadzka, Krystyna Tkacz, Joanna Żółkowska i Afrodyta Weselak prezentują różne wcielenia Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej: Lilkę malarkę, Lilkę umarłą, Lilkę śpiewającą, Lilkę oglądającą siebie i Lilkę samotną. Znamienną rolę odgrywa w nim muzyka. 

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Magdalena Zawadzka (aktorka)

Data emisji: 7.11.2015

Godzina emisji: 9.21

asz/mc

Czytaj także

Magdalena Samozwaniec - tropicielka nonsensów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:40
- Gdy ojciec zobaczył, jak nieprawdopodobny sukces osiągnęła moja książka, powiedział do mnie rozkazująco: Pisz! Tego nie trzeba mi było dwa razy powtarzać. Zamiast jeść, jak moje rówieśnice, bawić się i flirtować, ja pisałam. Byle co, byle pisać - mówiła Magdalena Samozwaniec w Polskim Radiu w 1954 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mietek Szcześniak zna myśli kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 05:00
Płytę "Złote myśli kobiety" oparto na polskiej poezji przełomów XIX i XX wieku, a odpowiada za nią kompozytorka Małgorzata Maliszczak.
rozwiń zwiń