Wybuchnij na zdrowie, czyli radiowa lekcja śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 15:30
- Śmiech to tak genialny dar, właściwie bufor bezpieczeństwa, że powinniśmy z niego korzystać jak najczęściej - podkreśla Joanna Barciszewska, trenerka śmiechu.
Audio
  • Śmiech to zdrowie, więc śmiej się od rana i rozśmieszaj innych (Święta z Radiową Jedynką)
- 15 minut dziennie należy śmiać się śmiechem ciągłym, by zamanifestowały się wszystkie korzyści zdrowotne dla naszego całego jestestwa - zachęca Joanna Barciszewska
- 15 minut dziennie należy śmiać się śmiechem ciągłym, by zamanifestowały się wszystkie korzyści zdrowotne dla naszego całego jestestwa - zachęca Joanna BarciszewskaFoto: East News/Glow Images

Gość Artura Wolskiego nie wie, dlaczego ludzkość odeszła od śmiechu (oraz drugiego bufora zdrowia psychicznego - płaczu), ale skutki tego widać jego zdaniem gołym okiem. - Wstydzimy się zapłakać, nie wypada się śmiać. Mnie też nic nie śmieszyło, aż na świecie pojawiła się moja wnuczka - wspomina Joanna Barciszewska. Przez kilka lat to właśnie od dziecka brała lekcje śmiechu, a gdy zauważyła, jak wielki wpływ płynąca z niego radość ma na jej zdrowie i codzienne życie, postanowiła uczyć tego innych. 

Ćwiczenia ze śmiechu poprawiają nastrój w trybie natychmiastowym, wzmacniają odporność i wspomagają procesy samoleczenia się organizmu, sprzyjają lepszej wydajności i kreatywności w pracy, a także ułatwiają kontakty społeczne. - Prawdą jest, że osoby, które dostały wiele negatywnych wzorców czy programów zachowań i nie są z nimi szczęśliwe, muszą włożyć sporo pracy w zmianę. Dlatego ćwiczyć należy od momentu, gdy się budzimy, ha ha ha ha ha ha... - zachęca trenerka śmiechu.

A że śmiech jest zaraźliwy i z innymi łatwiej to robić niż w pojedynkę, grupowe zajęcia śmiechoterapii zyskują w Polsce coraz większą popularność. Joanna Barciszewska ekspresowy kurs przeprowadziła także słuchaczom Jedynki. 

Pękające ze śmiechu figurki autorstwa chińskiego artysty Yue Minjuna zarażają śmiechem w parku Vancouver w Kanadzie. Foto. pixabay.com/domena publiczna Pękające ze śmiechu figurki autorstwa chińskiego artysty Yue Minjuna zarażają śmiechem w parku Vancouver w Kanadzie. Foto. pixabay.com/domena publiczna

***

Tytuł audycji: Święta z radiową Jedynką

ProwadziArtur Wolski

Goście: Joanna Barciszewska (trenerka śmiechu)

Data emisji: 25.12.2015

Godzina emisji: 13.10

asz/mm

Czytaj także

Raport, który wstrząsnął światem. Mięso a nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 16:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy boli dusza. Jak rozpoznać depresję?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 01:30
Jej pierwsze objawy mogą umknąć naszej uwadze, choć niektórzy potrafią ją wyczuć w głosie. - Człowiek w depresji jest w rozpaczy i można to poznać po rysach twarzy - mówi cierpiący na tę chorobę pisarz Tomasz Jastrun.
rozwiń zwiń