Złoty pociąg istnieje i to nie jeden?!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 12:10
- Gdy liczyłam, ile może ich być na Dolnym Śląsku, wyszło mi dokładnie 19. W zeszłym roku mówiło się o dwóch, w Górach Sowich są ponoć nawet trzy, a pod Jelenią Górą aż 13 - mówi Joanna Lamparska, autorka książki "Złoty pociąg, krótka historia szaleństwa".
Audio
  • Joanna Lamparska o legendarnym złotym pociągu z Wrocławia i innych skarbach Dolnego Śląska (Sobota z radiową Jedynką)
W książce Złoty pociąg, krótka historia szaleństwa Joanna Lamparska odwołuje się do niedawnych wydarzeń związanych z legendarnym złotym pociągiem, ale opisuje też inne tajemnice skarbów ukrytych na Dolnym Śląsku
W książce "Złoty pociąg, krótka historia szaleństwa" Joanna Lamparska odwołuje się do niedawnych wydarzeń związanych z legendarnym złotym pociągiem, ale opisuje też inne tajemnice skarbów ukrytych na Dolnym ŚląskuFoto: Rich Roberts/Alexander Baxevanis/flickr/CC

Prawda, jak zapewnia dziennikarka i podróżniczka, jest jednak dużo mniej sensacyjna. - Na Dolnym Śląsku wciąż jest wiele ciekawych rzeczy do odkrycia, choć akurat na złoty pociąg bym nie liczyła. Fakty mówią same za siebie. Taki pociąg w kwietniu 1945 roku niestety nie mógł, jak chce legenda, wyjechać z Wrocławia - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Złoty pociąg rzeczywiście wyruszył w tym terminie, ale z Budapesztu do Austrii. - Przewożono nim dobra 800 tys. węgierskich Żydów, którzy wcześniej trafili do obozów koncentracyjnych. Jeżeli mówimy o skarbach, o tajemnicach, to to był taki typowo "filmowy" pociąg, pełen 60-kilogramowych skrzyń z obrączkami czy 35-kilogramowych skrzyń ze złotymi zegarkami. To wszystko zostało przejęte w Austrii przez armię amerykańską - tłumaczy Joanna Lamparska.

Z audycji dowiesz się również, skąd na Dolnym Śląsku tyle legend o złocie i kto pierwszy sformułował teorię o istnieniu złotego pociągu z Wrocławia.

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzenie: Małgorzata Raducha

Gość: Joanna Lamparska (autorka ksiażki "Złoty pociąg, krótka historia szaleństwa")

Data emisji: 30.01.2016

Godzina emisji: 9.21

pg/jp

Czytaj także

Wiarygodność złotego pociągu pod znakiem zapytania?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 05:30
- Sprawa złotego pociągu wciąż się toczy, co jest wykorzystywane do promocji miasta, jak również komercyjnie przez firmy handlowe - mówi Piotr Maszkowski, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorączka złota w Wałbrzychu. Konserwator zabytków sceptyczna

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 16:30
Po informacji o odnalezieniu "złotego pociągu" pojawiają się kolejne zgłoszenia o podziemnych tajemniczych strukturach. Na razie jednak nie potwierdzono jeszcze istnienia pociągu, a Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków podchodzi z rezerwą do sensacyjnych odkryć.
rozwiń zwiń