Pszczoła - mały owad niezwykle ważny dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 13:27
Bez pszczół człowiek cierpiałby głód. Bo nawet żeby na naszym talerzu pojawiło się mięso, to wcześniej musi się napracować… pszczoła.
Audio
  • Bez pszczół wiele roślin nie mogłoby się rozwijać Sobota z radiową Jedynką)
Pszczoła
PszczołaFoto: pixabay

Zależność jest prosta. Zwierzęta, z których wytwarzane są wyroby mięsne wcześniej muszą zjeść paszę roślinną. - Bardzo wiele roślin paszowych, np. koniczyna, wymaga zapylania przez pszczołowate - mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.

Wielu ogrodników, czy producentów żywności już to zrozumiało i zajmuje się hodowlą dzikich pszczół właśnie dlatego, że one są świetnymi zapylaczami. A rośliny doskonale wzrastają we współpracy z pszczołami. Choćby jabłonie wymagają zapylenia przez dzikie, a nie z miodne pszczoły.

Czytaj także
pszczoły ul rój FREE 1200_660.jpg
Co jest prawdziwym zagrożeniem dla pszczół?

Rośliny wręcz przyzwyczajają się do współpracy z konkretnymi gatunkami pszczół. Gość Jedynki tłumaczy, dlaczego pszczoły miodne nie mogą zapylać np. lucerny i dlaczego w pewnych sytuacjach lepiej sprawdzają się trzmiele. Wyjaśnia przy tym, dlaczego pestycydy są tak niebezpieczne dla pszczół.

W audycji również o inicjatywie uczniów Zespołu Szkół w Mszczonowie, którzy przyłączyli się do akcji "Adoptuj pszczołę". Z drewna, trzciny, patyków, cegieł i elementów sztucznych zbudowali pokazowy domek, który łatwo można zdemontować i przenieść w inne miejsce razem z pszczelimi kokonami. Uczniowie postawili na pszczoły murarki, które nie dają miodu, ale są niezwykle cennymi owadami zapylającymi.

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzenie: Małgorzata Raducha

Gość: Katarzyna Jagiełło (koordynatorka akcji Adoptuj pszczołę Greenpeace)

Data emisji: 6.02.2016

Godz.: 11.20

ag/bch

Czytaj także

Czy osy i szerszenie produkują miód?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 18:00
Dla wielu słuchaczy zaskoczeniem będzie twierdząca odpowiedź na to pytanie. Janusz Weiss sprawdził, dlaczego nie raczymy osim miodem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W akcji „Adoptuj pszczołę” zebrano 200 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 11:23
Zakończyła się trzecia edycja akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj pszczołę”, podczas, której zbierano środki na badania naukowe nad sytuacja pszczół w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o Puszczę Białowieską. Greenpeace Polska: chcą ją przerobić na plantację drzew

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 16:00
- Puszcza Białowieska istnieje od ośmiu tysięcy lat i najlepiej miała się wówczas, kiedy człowiek w żaden sposób w nią nie ingerował - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki.
rozwiń zwiń