Gry planszowe wracają do łask. Rozwijają przydatne umiejętności

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 14:56
Gry planszowe, w zależności od wieku graczy, uczą różnych rzeczy. Ale są pożyteczne zarówno dla dzieci, jak też dla staruszków, choć dla każdego z innego powodu.
Audio
  • Emocje towarzyszące grom planszowym są ekstremalne. Jedni bardzo przeżywają, inni przychodzą, żeby się pobawić (Sobota z radiową Jedynką)
Gra planszowa to doskonała alternatywa dla wirtualnych rozrywek
Gra planszowa to doskonała alternatywa dla wirtualnych rozrywekFoto: pixabay/dom. publiczna

Dzieci uczą podejmować decyzje, które prowadzą do wygranej lub przegranej. U dorosłych jest to bardziej skomplikowane, ale uczą logicznego myślenia, kreatywności, a przede wszystkim mają wpływ na relacje międzyludzkie, bo gracze siedzą twarzą w twarz. A np. w domach starców w Japonii gry planszowe są proponowane pensjonariuszom, aby powstrzymać u nich rozmów choroby Alzheimera.

Czytaj także
scrabble 1200.jpg
Scrabble, czyli "nie ma takiego słowa"

- Nie każda planszówka musi mieć kostkę i pionki. Teraz jest ich renesans, ale był taki okres, że we współczesnych grach ich nie używano, bo uznano, że wprowadzają zbyt dużą losowość - mówi Adam Kałuża, znawca i projektant gier. Wyjaśnia, że teraz kostki są używane na różne sposoby, nie tylko do losowania oczek, o których liczbę trzeba przesuwać pionki.

Gość Jedynki wydał 16 gier, ale w szufladach spoczywa ich dużo więcej. Dlaczego nie zostały wydane? - Każda gra musi być skierowana do konkretnego odbiorcy - mówi. - Nie zawsze jest tak, że gra, którą wymyślę, jest zaprojektowana do wystarczającej liczby ludzi - dodaje. Niektóre z nich czekają na swój czas, a niektóre nie ujrzą światła dziennego, bo sam autor przyznaje, że są słabe.

W jaki sposób testuje się nowe gry planszowe? Czy z pomocą rodziny, czy raczej osób obcych? Kto jest pierwszym krytykiem twórczości Adama Kałuży? Ile lat liczy sobie chińska gra Go? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzenie: Małgorzata Raducha

Gość: Adam Kałuża (informatyk-programista, projektant gier planszowych)

Data emisji: 6.02.2016

Godzina emisji: 10.21

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozGRYwka: "Złam to"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 08:50
60 zadań rozwijających myślenie logiczne, procesy poznawcze, spostrzeganie wzrokowe oraz wyobraźnię przestrzenną - dziś testujemy grę logiczną "Złam to".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań archeologiem. Zagraj w "Faras"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 09:30
Marzyłeś kiedyś o archeologii? Ta gra jest dla ciebie! "Faras" to niezwykła podróż do serca Afryki pod czujnym okiem profesora Kazimierza Michałowskiego, który nadzoruje wykopaliska.
rozwiń zwiń