Ścisły umysł nie przeszkodził jej zostać scenarzystką

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 18:05
Ewę Wencel telewidzowie kojarzą z rolami w wielu telewizyjnych produkcjach, m.in. w "Czasie honoru". Mało kto wie natomiast, że jest ona również współautorką scenariusza tego popularnego serialu.
Audio
Ewa Wencel
Ewa WencelFoto: Andrzej Szozda/PR

- Ja jestem raczej ścisłym umysłem i moimi ulubionymi przedmiotami w szkole były matematyka, fizyka i chemia, a nie historia - mówiła w "Sobocie z radiową Jedynką" Ewa Wencel. Jak podkreślała, współautorką scenariusza "Czasu honoru" została dość przypadkowo.

- Na początku był "Plac Zbawiciela", gdzie pracowałam nad scenariuszem razem z Krzysiem Krauze i Joasią Kos (reżyserami filmu - przyp. red.) To doświadczenie bardzo wiele mnie nauczyło. A potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Michał Kwieciński (producent "Czasu honoru" - przyp.red) zaproponował mi, żebym dołączyła do projektu Jarka Sokoła (scenarzysty - przyp red.). Jak Jarek się zgodził, to byłam bardzo szczęśliwa, ale i bardzo przerażona. Nie wyobrażałam sobie jeszcze wtedy tej pracy, jak wiele wymaga ona czasu i uwagi - przyznała aktorka.

"Czas honoru" to serial historyczny, więc twórcy scenariusza muszą bardzo starannie konstruować każdą postać i wątek. - Mamy w serialu np. postać Marii, która jest lekarzem w szpitalu. Trzeba było bardzo dokładnie zapoznać się, jak ona w tym szpitalu funkcjonowała, co się w tym szpitalu działo, co było dopuszczalne, na ile był to szpital niemiecki - wyliczał gość Jedynki.

Dlaczego w pierwszym sezonie "Czasu honoru” Ewa Wencel nie była podpisana jako współautorka scenariusza? Dlaczego w serialu nie zostało pokazane Powstanie Warszawskie i czy powstanie szósty sezon - dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

pg

Zobacz więcej na temat: kos sokół Ewa Wencel

Czytaj także

Twórca "Czasu honoru” zdradza sekrety scenarzystów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:31
Jak oszczędzić na serialu i kto najbardziej przerabia napisane teksty? O kulisach powstawania jednego z najpopularniejszych seriali TVP opowiadał Jarosław Sokół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorom trudno było myśleć... jak żołnierze

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 13:20
Wcale nie marsz, walka, musztra, ani strzelanie. Podobno aktorom na planie serialu "Misja Afganistan” najtrudniej było… stać się żołnierzami mentalnie.
rozwiń zwiń