"My, dziennikarze powinniśmy stawać po stronie wartości"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 16:42
Jest dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym, jednym z filarów Zespołu Reprezentacyjnego, byłym ambasadorem RP, a od niedawna również autorem książki. Gościem "Soboty z Radiową Jedynką" był Jarosław Gugała.
Audio
Jarosław Gugała
Jarosław GugałaFoto: PAP/Leszek Szymański

Książka "Doskonale a nawet gorzej. Świat we mgle absurdu" stanowi zbiór blisko 100 felietonów Jarosława Gugały z ostatnich 3 lat. Jednym z powracających w nich wątków jest kondycja polskiego dziennikarstwa.

- Naszą rolą jest poznawanie rzeczywistości, analizowanie jej i przedstawianie naszym odbiorcom jakiś racjonalnych wniosków. Powinniśmy być w tym wszystkim niezależni, uczciwi i stać po stronie wartości oraz prawdy. Niezależnie jaka partia jest nośnikiem czy przeciwnikiem tego rodzaju treści - dowodził gość Jedynki.

Jarosław Gugała przyznał jednocześnie, że rzeczywistość wygląda w Polsce inaczej. - Są ogromne stada dziennikarzy, którzy zblatowali się z określonymi partiami politycznymi. One żerują i zostawiają bardzo niewiele miejsca dla ludzi, którzy chcą służyć prawdzie. To jest dość rozpaczliwa i trudna sytuacja - mówił.

Drugim negatywnym zjawiskiem - jak podkreślał Jarosław Gugała - jest komercjalizacja mediów. Jego zdaniem nieocenioną rolę do odegrania mają w tym względzie media publiczne. - Powinny one gwarantować to, żeby można było być dziennikarzem niezależnym, niezaangażowanym politycznie i nie podlegającym presji komercji - stwierdził.

Posłuchaj całej rozmowy Małgorzaty Raduchy z Jarosławem Gugałą.

pg

Zobacz więcej na temat: POLSKA KSIĄŻKA

Czytaj także

Krzysztof Tyniec: rutyna gubi

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 14:01
- Gram niektóre przedstawienia wielokrotnie, ale staram się by nie były do siebie podobne - mówi w radiowej Jedynce aktor Krzysztof Tyniec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludzie teatru są spychani do roli petentów"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 19:47
Tak o sytuacji swojego środowiska w Warszawie mówiła w Jedynce Sławomira Łozińska - aktorka i dyrektorka Teatru "Ateneum".
rozwiń zwiń