Zabawki, góry, moda, seks i rock w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 03:54
W co się bawił mały Lech Wałęsa? Czy można być modnym w czasach, gdy na półkach w sklepach dostępne są jedynie ubrania robocze? Jak wyglądało życie seksualne Polaków w PRL-u? Odpowiedzi szukają twórcy pięciu niezwykłych filmów.
Audio
  • Wojciech Słota i Tomasz Janowski o cyklu "Przewodnik do Polaków" (Sobota z Jedynką")
W PRL-u półki sklepowe świeciły pustkami
W PRL-u półki sklepowe świeciły pustkamiFoto: PAP/Adam Warżawa

Jak muzyka rockowa może zmienić ustrój polityczny? Co odróżniało polskich zdobywców ośmiotysięczników od ich kolegów zza "żelaznej kurtyny"? Co zobaczył haitański szaman w komunistycznej Polsce czasów stanu wojennego? 

Pięć filmów dokumentalnych o czasach PRL-u tworzy "Przewodnik do Polaków" przybliżając zagranicznemu odbiorcy fenomen polskiej wolności i kreatywności. Cykl dokumentów zrealizował Instytut Adama Mickiewicza w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w 2011 roku.

- Ideą była próba pokazania fenomenu zdolności Polaków, by w kraju spowitym ponurym dymem reżimu, który reglamentował wolność, możliwość ekspresji własnej osobowości i decydował o możliwości wyjazdu za granicę, że w takich okolicznościach Polacy potrafili manifestować nie tylko swoje umiłowanie wolności, ale również swoją osonowość, przekonania, nie zgadzać się w małych sprawach z tendencją do zrówywania wszystkiego i wszystkich - wyjaśnił w "Sobocie z Jedynką"  Tomasz Janowski, szef Wydziału Komunikacji IAM, odpowiedzialny za cały cykl. 

Gość Karoliny Rożej podkreslił, że ten fenomem był motorem działań w wielu różnych dziedzinach. Cykl tworzą filmy o modzie ("Political Dress"), rocku ("Beats of Freedom - Zew wolności"), seksie i voodoo ("Art of Disappearing - Sztuka znikania"), górach ("Art of Freedom - Sztuka wolności") i zabawkach ("Toys") w czasach PRL-u. - We wszystkich uwypuklone są cechy takie jak  determinacja i siła woli , zdolność niezgadzania się z tym, co ogólnie przyjęte - dodał Janowski.

Twórcy cyklu szukają także odpowiedzi na pytanie czy cechy, jakie wtedy posiadali Polacy, iż byli w stanie realizować swoje pasje, dalej w nas drzemią. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, której gościem był także Wojciech Słota , współtwórca filmu "Art of Freedom".

Cztery z filmów widzowie mieli  już szansę obejrzeć. Przed nami premiera ostatniego z nich - "Art of Disappearing".

(asz/mat. prom.)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak