Pszoniak na Festiwalu Książki Słuchanej: radio jest szlachetne, zmusza słuchacza do udziału

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 21:55
- Aktor nie powinien czytać. Czyta lektor, a rolą aktora jest granie, to znaczy stwarzanie pewnej rzeczywistości, wciąganie słuchacza w świat, który kreuje, wtedy to ma wymiar sztuki - mówi Wojciech Pszoniak, który jest jednym z artystów biorących udział Festiwalu Książki Słuchanej.
Audio
  • Wojciech Pszoniak o Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Książki Słuchanej (Sobota z Jedynką)
  • Festiwal Książki Słuchanej: Joanna Szczepkowska o rodzajach ciszy (Leniwa Niedziela/Jedynka)
  • Festiwal Książki Słuchanej: jak czytać Tuwima to tylko zbiorowo! (Leniwa Niedziela/Jedynka)
Wojciecha Pszoniaka
Wojciecha PszoniakaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Ideą Pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Książki Słuchanej pod nazwą "Odkrywcy wyobraźni" jest promowanie kultury poprzez budowanie wrażliwości na odbiór literatury - prezentowanej w formie nowoczesnych nośników dźwiękowych. Nie chodzi o przeciwstawianie audiobooków tradycyjnym książkom lecz namawianie czytelników, by zaczęli też słuchać.

- Pomysł tego festiwalu jest nowością. Na ogół nie czyta się książek w obecności opubliczności - dodaje Wojciech Pszoniak w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. - Ja potraktowałem to pedagogicznie i publiczności sprzedałem swój punkt widzenia na temat interpretacji, bo czytanie to wywieranie presji na słuchacza, wciąganie ich w świat wielkich pisarzy.

Aktor podkreśla, że na tym polega przewaga radia nad telewizją, która "tylko manipuluje widzem, daje gotowy produkt, a widz nie ma nic do powiedzenia".

Podczas trzech festiwalowych dni Wojciech Pszoniak czyta "Idiotę" Fiodora Dostojewskiego i "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza. Komu, jego zdaniem, najbardziej przydają się audiobooki? Jak sam przygotowuje się do nagrywania i interpretacji przed publicznością? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy i innych relacji Magdy Mikołajczuk.

Festiwal Książki słuchanej odbywa sięw dniach 24-26 maja 2013 roku w Szczecinie. Więcej szczegółow na stronie www.ksiazkasluchana.pl.  Patronem medialnym wydarzenia jest radiowa Jedynka.

Zobacz więcej na temat: TEATR Wojciech Pszoniak

Czytaj także

Audiobooki na żywo. Festiwal "Odkrywcy wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 17:18
Nie każdy lubi taką formę przekazu literatury. Ci, którzy lubią, a jest ich coraz więcej, mają swoje święto. Pierwszy Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy wyobraźni".
rozwiń zwiń