Kolację jedz, ale z głową

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 14:40
Istnieje powszechna opinia, że jeśli ktoś nie chce utyć, to nie powinien już po godzinie 18 nic nie jeść. Zgodnie z powiedzeniem: śniadanie jedz sam, obiadem się podziel, a kolację oddaj wrogowi. Czy to trafne powiedzenie?
Audio
  • Dietetyk radzi: można i nawet należy jeść kolację (Sobota z radiową Jedynką)
Kolację jedz, ale z głową
Foto: Glow Images/East News

Dietetyk Małgorzata Różańska stanowczo zaprzecza tym opiniom. Przekonuje, że kolacje powinno się jeść nawet po godzinie 18. – Jeżeli ktoś późno kładzie się spać to będzie przed snem głodny i z pewnością sięgnie po coś do zjedzenia – mówi Annie Popek w audycji "Smaki zdrowia" w radiowej Jedynce. Wtedy organizm nie zdąży Spalić wszystkich kalorii i fałdki tłuszczyku gotowe.
Ostatni posiłek można zjeść na cztery godziny przed snem. Więc jeśli ktoś kładzie się do łóżka o północy, to spokojnie może sięgnąć po coś do zjedzenia o 20. Choć ten posiłek nie powinien być bogaty w wysokoenergetyczne węglowodany. Dobrze natomiast zjeść warzywa czy owoce, na przykład sałatki warzywno-serowe. Nie jest wskazane mięso nawet gotowane.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oleje w kuchni. Przepis na zdrową sałatkę

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 15:24
Czerwiec to miesiąc, kiedy na straganach królują sałaty, rzodkiewki i pomidory. Czym je przyprawić? Jaki olej zastosować do surowych warzyw?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukier wcale nie krzepi, ani dzieci, ani dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 14:43
Dziecku najłatwiej dać coś słodkiego, żeby się uspokoiło, albo obiecać czekoladę w nagrodę, żeby coś zrobiło. A i sami często sięgamy po słodkości. To złe nawyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od stołu wstawaj z uczuciem niedosytu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 17:23
Warto ograniczyć ilość zjadanego jedzenia, aby zachować idealną sylwetkę. Jak to zrobić radzi w radiowej Jedynce aktorka Bożena Stachura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie dbają o zdrowie. Brakuje nam instynktu samozachowawczego?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 11:50
Mimo prowadzenia wielu kampanii społecznych, darmowych badań przesiewowych i zachęcania do profilaktyki, wciąż trudno namówić Polaków, by się badali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologiczna żywność - zdrowsza czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 12:40
Sondaże wskazują, że 1/3 Polaków jest gotowa kupić ekoprodukty. Polska nie należy w tym względzie do czołówki światowej, ale notujemy roczny wzrost ekorynku o 20-30 procent. Tymczasem wciąż trwa spór co do faktycznych różnic między żywnością eko i konwencjonalną.
rozwiń zwiń