Pyszne i zdrowe. Dlaczego warto się zajadać malinami

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 15:38
Owoce są jednym z dobrodziejstw lata. Do najbardziej smacznych należą maliny. Oprócz tego mają dużo witamin. Najzdrowsze są dziko rosnące np. w lasach.
Audio
  • Maliny są pyszne i zdrowe. Warto się nimi zajadać (Jedynka/Smaki zdrowia)
Pyszne i zdrowe. Dlaczego warto się zajadać malinami
Foto: sxc.hu

Maliny bogate są w kwas elagowy. - Działa przeciwnowotworowo, wpływa ochronnie na DNA. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu znalazł też zastosowanie w profilaktyce chorób krążenia - wyjaśnia Małgorzata Różańska z poradni dietetycznej Food Area.

Maliny są też bogate w potas i wapń, które regulują ciśnienie krwi. Zawierają również magnez, żelazo, miedź i kwas foliowy niezbędne w profilaktyce anemii i niedokrwistości.

Zapobiegają też chorobom stawów. - To dzięki temu, że mają działanie moczopędne. Zwiększają jego wydzielanie i tym samym przeciwdziałają odkładaniu się kwasu moczowego w stawach – dodaje Różańska.

Również w przeziębieniach maliny i sok z nich są bardzo pomocne. To z kolei dzięki zawartości kwasu salicylowego, który znajdujemy też w aspirynie. - Działa przeciwgorączkowo, napotnie i przeciwzapalnie - wyjaśniła Różańska.

Warto jeść maliny. Tym bardziej, że mają długi okres wegetacji. Sezon na nie kończy się dopiero wraz z nadejściem przymrozków.

Audycję z cyklu "Smaki zdrowia" prowadziła Anna Popek.

tj

Zobacz więcej na temat: owoce zdrowie

Czytaj także

Smakują i cieszą oczy. Polskie truskawki są najzdrowsze

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 14:30
Truskawki ze śmietaną, z kefirem, z jogurtem, albo placuszki z truskawkami. Różne formy, smaki i kolory . Trwa sezon na truskawki. Warto je jeść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwaśne i czerwone, a dobre na wszystko!

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 14:49
Małogorzata Różańska z Poradni Dietetycznej Foodarea powiedziała, że wiśnie sprzyjają regeneracji sił, a także są źródłem cennych związków, które mają wpływ na nasze zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta owocowa nie zawsze działa. Sprawdź, czy jest dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 13:29
Dietetyk Urszula Kwiatek ostrzega, że z owocami powinny uważać osoby, które maja podwyższony poziom cukru. – Jeżeli chodzi o diety odchudzające, to czasami owoce nie zadziałają, a czasami pozwolą bardzo ładnie zrzucić kilogramy i wypięknieć – mówiła ekspertka.
rozwiń zwiń