Bez tego posiłku dziecko nie powinno wychodzić z domu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 18:12
Pośpiech często powoduje, że dzieci wychodzą z domu bez śniadania. To błąd. Dzieci powinny zjadać pierwsze śniadanie. I należy je do tego przyzwyczajać od najmłodszych lat.
Audio
  • Prof. Piotr Socha o pożytku dla dzieci z jedzenia śniadania (Smaki zdrowia/Jedynka)
Bez tego posiłku dziecko nie powinno wychodzić z domu
Foto: Glow Images/East News

Według różnych badań, część dzieci w ogóle nie je pierwszego śniadania. - Zaczynają od drugiego śniadania w szkole, albo od lunchu w okolicach południa - mówi prof. Piotr Socha, ordynator Oddziału Gastrologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Zwraca uwagę, że dzieci od najmłodszych lat niechętnie jedzą warzywa. Dlatego radzi, aby warzywa i owoce znalazły się w kompozycji pierwszego, a także drugiego śniadania. Profesor przestrzega, że przenoszenie posiłków na późniejsze godziny sprzyja otyłości wśród dzieci. Poza tym brak pierwszego śniadania powoduje, że dzieci nie są w stanie skupić się na nauce. - Glukoza jest potrzebna do pracy mózgu, a glukoza jest uwalniana z pożywienia, jakie jemy rano - wyjaśnia lekarz w radiowej Jedynce.

Śniadania nie zastąpi zjedzenie drożdżówki lub batonika. Po ich zjedzeniu wprawdzie podnosi się poziom glukozy w organizmie, ale ponieważ to są cukry proste, więc poziom glukozy szybko opada. Ich jedzenie grozi też rozwojem cukrzycy. Powinno się jeść cukry złożone, czyli węglowodany, a one są w warzywach i pieczywie.

Do jedzenia śniadania powinno się przyzwyczajać dzieci już w przedszkolu. Prowadzony jest projekt pod nazwą Toy Box, który ma na celu właśnie wyrobienie wśród przedszkolaków nawyku jedzenia pierwszego śniadania.

W audycji "Smaki zdrowia" profesor Socha radzi, aby na śniadanie jeść kanapkę z wędliną lub serem i jakieś warzywo, np. pomidora lub sałatę. Powinno unikać się masła, więc chleb posmarować margaryną, albo zrezygnować z omasty.

Rozmawiała Anna Popek.

(ag)

Zobacz więcej na temat: dzieci śniadanie zdrowie

Czytaj także

Nie dawajcie dzieciom na śniadanie płatków!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 10:30
Płatki są niezdrowe. Zawierają tyle cukru, że powinny stać w sklepach na półce ze słodyczami. Niektóre z nich mają więcej tłuszczu niż kanapka z boczkiem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opieka medyczna w szkołach. Brakuje pielęgniarek i higienistek

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 17:35
Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka Dagmara Korbasińska wyjaśniła, że czas pracy pielęgniarki w szkole zależy o liczby uczniów. Zgodnie z przepisami powinna ona mieć pod opieką od 800 do 1200 dzieci. Dlatego największy problem z pielęgniarkami jest w placówkach poniżej 100 uczniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciężki problem ucznia. Kręgosłupy wołają o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 10:33
Ponad 55 proc. dzieci z klas I-III, czyli co drugi uczeń w wieku 7-10 lat, nosi do szkoły za ciężki plecak - informuje "Gazeta Polska Codziennie", powołując się na badania Fundacji Rosa.
rozwiń zwiń