Festiwal Muzyki Filmowej. Wieczór z twórczością Lucjana Kaszyckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 19:32
Drugi dzień XVI Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi mija pod znakiem twórczości Lucjana Kaszyckiego, bohatera tegorocznej imprezy.
Audio
  • XVI Festiwal Muzyki Filmowej - relacja Pawła Sztompke (Sobota z Radiową Jedynką)
Festiwal Muzyki Filmowej. Wieczór z twórczością Lucjana Kaszyckiego
Foto: sxc.hu

Lucjan Kaszycki to kompozytor, aranżer, publicysta muzyczny i profesor sztuk muzycznych. W Łodzi przypomniane zostaną jego najsłynniejsze partytury. Najważniejszym punktem wieczornego koncertu symfonicznego będzie jednak piosenka "Pamiętasz była jesień". Muzyczny motyw z filmu "Pożegnania" Wojciecha Jerzego Hasa to również kompozycja Lucjana Kaszyckiego.

- Ta piosenka na wiele lat stała się najważniejszym przebojem powojennego polskiego kina. W filmie Hasa wspaniale śpiewała ją Sława Przybylska. I to właśnie ona również jest dziś z nami, żeby przypomnieć nam raz jeszcze o tym utworze - relacjonował w "Sobocie z Radiową Jedynką" Paweł Sztompke.

Partytury Lucjana Kaszyckiego wykona Orkiestra Symfoniczna Teatru Muzycznego w Łodzi. Natomiast piosenkę "Pamiętasz, była jesień" Sława Przybylska zaśpiewa przy akompaniamencie Janusza Tylmana.

XVI Festiwal Muzyki Filmowej odbywa się pod patronatem radiowej Jedynki.

pg

Czytaj także

Colargol i Uszatek. Se-ma-for to Hollywood w skali mikro

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 16:06
Dawno, dawno temu, gdy z małego ekranu nie straszyły dzieci japońskie potworki, mogliśmy podziwiać przygody kotów Filemona i Bonifacego, Misia Uszatka i Colargola. Filmy powstały w łódzkiej wytwórni filmów lalkowych i rysunkowych Se-ma-for.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magda Kumorek w leśmianowskiej aurze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:36
- Leśmian towarzyszy mi od lat. Nigdy nie sądziłam, że będę miała odwagę sięgnąć po jego twórczość i przetworzyć ją przez siebie. Długo po prostu zaczytywałam się w jego wierszach - w radiowej Jedynce aktorka opowiada o swoim recitalu "Śmiercie", książkach i... przepisach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pamiętasz, była jesień", czyli święto muzyki Lucjana Kaszyckiego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:41
Jego piosenki śpiewali m.in. Sława Przybylska, Piotr Szczepanik, Joanna Rawik i Irena Santor, a muzyka wypełniła ponad czterdzieści filmów. Lucjan Kaszycki jest bohaterem i gościem XVI Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi.
rozwiń zwiń