X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Edith Piaf ocalił... dom publiczny

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 16:03
- Jej życie było jak powieść kryminalna, miotała się w różnych sprzecznościach i strasznych przeżyciach – mówiła w Jedynce Joanna Rawik, znawczyni twórczości i autorka biografii Edith Piaf.
Audio
  • Joanna Rawik o niejasnościach w biografii Edith Piaf (Sobota z Radiową Jedynką)
Edith Piaf
Edith PiafFoto: PAP/PA

W czwartek 10 października minęło 50 lat od śmierci słynnej piosenkarki. Przez te wszystkie lata narosło wiele mitów, plotek, ale i wątpliwości związanych z jej osobą. Ostatnio w jednej z francuskich biografii Edith Piaf pojawił się na przykład zarzut, że kłamała ona na temat ślepoty, na którą, jak twierdziła, zapadła w dzieciństwie z powodu biedy i choroby.

Muzyka w radiowej Jedynce >>>

- To prawda, ale tylko w połowie. Gdy porzuciła ją matka, Edith Piaf była wychowywana przez dziadków. Nie dojadała, a kiedy nie chciała iść spać, dostawała alkohol do picia. Wyglądała wtedy tragicznie, co potwierdzają zdjęcia z tamtego okresu. W końcu tata zawiózł ją do drugiej babci, która prowadziła bardzo przyzwoity dom publiczny pod Berne. Tam zajął się nią lekarz, który wyleczył ją z problemów ze wzrokiem - tłumaczyła w "Sobocie z Radiową Jedynką" Joanna Rawik.

Inna plotka mówi z kolei o tym, że bardzo głęboki, silny i chropowaty głos Edith Piaf to efekt afrykańskich korzeni. Joanna Rawik potwierdza, że babcia słynnej francuskiej piosenkarki należała do plemienia Kabylów, pasterskiego ludu zamieszkującego góry Atlasu. - Mama Edith Piaf, Line Marsa śpiewała na ulicach. Byli świadkowie, którzy ją słyszeli i twierdzili później, że Edith miała ten sam głos. Był to głos po babci Kabylce, nośny, stereofoniczny, dzięki któremu mogła śpiewać po ulicach i podwórzach i było ją doskonale słychać - mówiła.

Rozmawiała Małgorzata Raducha.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice przyjaźni Edith i Marlene

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 16:08
Spektakl "Edith i Marlene" w reżyserii Márty Mészáros to bardzo ciekawa opowieść o mało znanym epizodzie z życia Edith Piaf i Marleny Dietrich. Wzbogacona piosenkami z repertuaru obu słynnych artystek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piaf: w ciele wulkan, w repertuarze dynamit

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 17:11
- Edith Piaf była bardzo zwyczajna w interpretacji, po prostu stawała i śpiewała. Cały geniusz mieści się w tym głosie - opowiada Joanna Rawik w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja wspomina Edith Piaff

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 16:10
Zmarła 10 października 1963 roku. Na jej pogrzeb przybyły wtedy tłumy. Dziś, po 50 latach Francja nie zapomniała o swojej wielkiej gwieździe.
rozwiń zwiń