X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fenomen Koziołka Matołka. Wygrał nawet z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 13:09
- Koziołkowi nikt nie dał rady. Zwalczał go komunizm, ale Koziołek Matołek sobie z tym poradził - powiedział w radiowej Jedynce Witold Tchórzewski, miłośnik "Przygód Koziołka Matołka" i kolekcjoner przedmiotów związanych z tą postacią.
Audio
  • Witold Tchórzewski o fenomenie Koziołka Matołka (Jedynka/Sobota z Radiową Jedynką)
Tablica z Koziołkiem Matołkiem na Rynku w Pacanowie
Tablica z Koziołkiem Matołkiem na Rynku w PacanowieFoto: PAP/Archiwum/Michał Walczak

Pan Witold Tchórzewski ma w swoich zbiorach ma ponad 300 przedmiotów związanych z  Koziołkiem Matołkiem. Często pokazuje je na wystawach.  Najbliższą okazję ma już dzisiaj. W Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie odbywa się zlot bajkowych postaci.

Witold Tchórzewski przypomniał w radiowej Jedynce, że Koziołek Matołek był przez pewien czas zakazany. Do końca nie wiadomo jednak, czy z powodu własnej osoby, czy jego autora, Kornela Makuszyńskiego. -  Byli jednocześnie wyklęci przez jakiś czas. Potem się okazało, że Koziołek Matołek zwyciężył z komunizmem i wrócił w roku 1956 na Boże Narodzenie - powiedział Tchórzewski.

Najprawdopodobniej zakaz miał związek ze sprawą przyjęcia Kornela Makuszyńskiego w 1937 roku do Polskiej Akademii Literatury (na miejsce usuniętego w atmosferze skandalu, po oskarżeniach o plagiat Wincentego Rzymowskiego, który po wojnie był ministrem kultury). - Było ciche zalecenie dla tzw. "trójek partyjnych", które przetrzepywały biblioteki, że przy okazji trzeba z nich usunąć "Przygody Koziołka Matołka" - wyjaśnił w audycji "Sobota z Radiową Jedynką" Witold Tchórzewski.

On sam podkreślił, że kocha Koziołka Matołka za roztropność. - Potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji i w nietypowy sposób. To czasami przydaje się w życiu - podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Małgorzaty Raduchy z Witoldem Tchórzewskim o fenomenie Koziołka Matołka .

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

tj

Komentarze1
aby dodać komentarz
bogu5552013-12-25 11:28 Zgłoś
Rozumiem że święta, ale z tymi transmisjami mszy to chyba już gruba przesada.Przez trzy dni pod rząd??? W czasie kiedy jak pokazują sondaże społeczeństwo coraz bardziej się sekularyzuje dwójka przoduje w szerzeniu ciemnoty i zabobonu.

Czytaj także

Colargol i Uszatek. Se-ma-for to Hollywood w skali mikro

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 16:06
Dawno, dawno temu, gdy z małego ekranu nie straszyły dzieci japońskie potworki, mogliśmy podziwiać przygody kotów Filemona i Bonifacego, Misia Uszatka i Colargola. Filmy powstały w łódzkiej wytwórni filmów lalkowych i rysunkowych Se-ma-for.
rozwiń zwiń