Tango - najpopularniejszy taniec przedwojennej Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 14:29
- Tango było modne we wszystkich sferach. Nikomu nie uwłaczało, by je zatańczyć. Ani panu inżynierowi, ani panu doktorowi. W Warszawie nie było praktycznie domu, gdzie tanga by nie tańczono i nie słuchano - mówił w Jedynce Tomasz Lerski, dziennikarz, historyk i varsavianista.
Audio
  • Sylwia i Cristian Rubin oraz Tomasz Lerski o 100-leciu tanga w Polsce (Sobota z Radiową Jedynką)
Tango
TangoFoto: Glow Images/East News

W tym roku mija dokładnie 100 lat odkąd tango dotarło do Polski. Po raz pierwszy taniec ten został zaprezentowany 28 października 1913 roku w Warszawie w nieistniejącym już dziś Teatrze Nowości. Prawdziwy rozkwit popularności tanga w Polsce nastąpił jednak w dwudziestoleciu międzywojennym.

Tango nie tylko podbiło wówczas szturmem polskie parkiety, ale również bardzo chętnie było śpiewane. - Jak pobieżnie policzyłem, w latach 20. i 30. XX wieku nagrano w Polsce około czterech tysięcy tang. Gdyby zacząć teraz nucić te piosenki na antenie, to okazałoby się, że doskonale znamy te melodie - przekonywał w "Sobocie z Radiową Jedynką" Tomasz Lerski.

Najbardziej znane tanga z tamtego okresu to m.in. "Ta ostatnia niedziela" i "Tango Milonga" śpiewane przez Mieczysława Fogga. Tango rozbrzmiewało również w reklamach najbardziej znanych polskich marek, do których zatrudniano takie gwiazdy jak wspomniany już Fogg, Eugeniusz Bodo, Adam Aston czy Hanka Ordonówna.

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem Fundacja "Kulturo" zorganizowała w Warszawie Festiwal Tango Polskie - 100 lat tanga w Polsce. - Tango wywodzi się z Argentyny i Urugwaju, ale szybko rozprzestrzeniło się poza ten region i tak naprawdę jest teraz obecne na całym świecie. Tango to muzyka, która wyraża miłość. Może to być miłość zarówno do otaczających nasz osób, jak i do życia - podkreślał Cristian Rubin, rodowity Argentyńczyk i współorganizator Festiwalu.

Festiwal Tango Polskie - 100 lat tanga w Polsce potrwa do 28 października. W jego ramach organizowane są warsztaty, pokazy tańca i wykłady. W Muzeum Woli obejrzeć można również wystawę "Polska w rytmie tanga".

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film nad filmami, czyli "Pan Tadeusz" po 84 latach

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 21:00
Największe gwiazdy na ekranie, znamienici goście – z prezydentem i marszałkiem na czele – na widowni. Tak ruszała jedna z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego, pierwsza filmowa wersja Mickiewiczowskiego arcypoematu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmocniejsza scena teatralna jest w...

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 10:16
Warszawa kontra Łódź. W stolicy na scenach teatrów adaptacje scenariuszy filmowych. A w Łodzi? Tam definitywnie działa jedna z najlepszych scen w Polsce. Co od nowego roku wydarzyło się w polskich teatrach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie przed wojną i miłość w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 18:23
- Na łamach tej książki zostaną przedstawione historie, w których ślub był w trakcie Powstania Warszawskiego i śmierć też. Ale również historie, które zakończyły się zupełnie inaczej, szczęśliwie: oboje przeżyli a miłość przetrwała - mówi w Jedynce historyk Sławomir Koper.
rozwiń zwiń