Lora Szafran: nie chcę istnieć na siłę

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 14:42
- Każdy muzyk tworzy po to, żeby zostać zauważonym i zaakceptowanym przez publiczność. U mnie nie dzieje się to jednak za wszelką cenę – mówiła w Jedynce Lora Szafran.
Audio
  • Lora Szafran o płycie "Nad ranem", Świętach Bożego Narodzenia i fascynacji Dianne Reeves (Leniwa niedziela/Jedynka)
Lora Szafran mówiła w Jedynce o płycie Nad ranem
Lora Szafran mówiła w Jedynce o płycie "Nad ranem"Foto: Andrzej Gralewski/PR

W październiku ukazała się nowa płyta Lory Szafran - "Nad ranem". Do współpracy nad nią artystka  zaprosiła tak znanych autorów tekstów i kompozytorów jak Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin Dudi, Dżem), Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak. Dziś nie kryje, że było to spełnienie jej marzeń. - Zebrałam na tej płycie fantastycznych mężczyzn i po wielu latach można powiedzieć, że jest to autorska płyta, czyli kompletnie nowe piosenki. Zawsze śpiewałam piosenki jazzujące czy około jazzowe, a to są po prostu piosenki. Oczywiście z dobrymi tekstami i dobrymi kompozycjami - podkreślała w "Leniwej niedzieli" Lora Szafran.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Wokalista już wie, że z okazji Świąt Bożego Narodzenia otrzyma w tym roku gitarę akustyczną. - Dawno temu uczyłam się gry na gitarze. W pewnym momencie zarzuciłam jednak ten instrument, zresztą tak, jak skrzypce i akordeon, z którymi również próbowałam swoich sił. Ostatnio pomyślałam, że może dobrze byłoby przypomnieć sobie gitarę. Tak dla siebie, żeby móc zagrać gdzieś przy ognisku albo przy kolędowaniu - stwierdziła.

Prezent, o którym marzy Lora Szafran to duet z Dianne Reeves. - To dla mnie najwybitniejsza żyjąca współcześnie wokalistka jazzowa. Cudownie byłoby ją kiedyś poznać, tak jak kiedyś Betty Carter, i mieć szansę zaśpiewać z nią choćby dwie frazy - zdradziła. Podczas wizyty w audycji artystka wciąż była pod ogromnym wrażeniem koncertu Dianne Reeves, który widziała w sobotę 14 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg

Czytaj także

Lora Szafran: na płycie "Nad ranem" sięgam nawet po dance

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 16:10
- Po tych wszystkich latach odkąd śpiewam zmieściłam na tej płycie moje różne spojrzenia na muzykę. Są tu tak różne stylistycznie rzeczy jak swing, blues, bossa nova, ballada, tango, a nawet jeden numer w stylu dance - mówiła w Jedynce Lora Szafran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stańko: lepiej czuć, niż werbalizować

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 13:17
- W jazzie używamy mało słów. Jest coraz więcej rzeczy z wielu dziedzin, o których wiem, że lepiej ich nie werbalizować. Werbalizacja zmienia bowiem sens pewnych zjawisk - mówił Tomasz Stańko w jedynkowym "Spotkaniu z Mistrzem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bachleda: nie jest łatwo wyśpiewać polski język

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 13:47
- Pracuję już nad nową płytą, ale robię to w dwóch językach i chcę się dobrze przygotować wokalnie. Przejście z francuskiego na polski nie jest dla mnie łatwe - powiedział w Jedynce Andrzej Bachleda. W grudniu muzyk z polsko-francuskim zespołem wystąpi na koncertach w Polsce.
rozwiń zwiń