Syn o Marii Koterbskiej: dzięki mamie jestem dłużej w kabarecie niż na świecie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 14:54
Roman Frankl towarzyszył mamie na scenie, zanim jeszcze pojawił się na świecie, bo będąca w ciąży Maria Koterbska występowała na deskach krakowskiego Teatru Satyryków. - Już wtedy te wszystkie świetne puenty do mnie docierały, byłem prześladowany dowcipem - mówił w radiowej Jedynce.
Audio
  • Roman Frankl o jubileuszu Marii Koterbskiej i własnej twórczości zagranicznej (Leniwa niedziela/Jedynka)
Maria Koterbska podczas jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej. 2009
Maria Koterbska podczas jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej. 2009 Foto: PAP/Andrzej Grygiel

W lipcu tego roku jedna z najbardziej popularnych polskich piosenkarek, współtwórczyni kabaretu literatów Wagabunda, obchodzić będzie 90. urodziny. To jej zawdzięczamy takie przeboje jak "Serduszko puka w rytmie cha-cha", "Augustowskie noce", "Brzydula i rudzielec", "Parasolki" czy "Do grającej szafy grosik wrzuć".

Najpiękniejsze polskie piosenki na moje.polskieradio.pl >>>

Z okazji jubileuszu mamy Roman Frankl przygotowuje nowe - uzupełnione - wydanie książki "Maria Koterbska. Karuzela mojego życia". - To są wspomnienia mamy w jej 80. rocznicę urodzin. Teraz uzupełnimy je o to, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 10 lat, a wydarzyło się wiele - zapowiedział w radiowej Jedynce.

Towarzysząc Marii Koterbskiej za kulisami teatralnych scen Roman Frankl powziął decyzję o podjęciu studiów aktorskich. - Po krakowskiej szkole teatralnej przyjechałem do Warszawy i w telewizji szedł mój program "Mężczyzna na niepogodę". W tym samym czasie Wasowski i Przybora szukali odtwórcy postaci Jacusia w Kabarecie Jeszcze Starszych Panów. Zadzwonili do mnie, zaproponowali tę rolę, a ja z radości spadłem z krzesła, byłem przeszczęśliwy - wspominał.

Koncerty i wywiady na oficjalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Mimo rozkwitającej kariery zdecydował się wyjechać z Polski, by choć sprawdzić, zobaczyć czy za granicą da się rozpocząć coś nowego. Po 30 latach spędzonych  w Austrii uważa się za dziecko szczęścia, bo choć nie znał języka, szybko udało mu się odnaleźć w tamtejszym środowisku teatralnym i muzycznym. - Nagrałem się już w życiu sztuk i przedstawień całą masę. Powolutku się z tego wycofuję, a coraz więcej piszę - mówił w "Niedzieli z radiową Jedynką".

Od czego rozpoczął zagraniczną karierę? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Roman Frankl opowiadał o swoim dorobku artystycznym oraz o rodzinie.

"Niedziela z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 20.00

(asz/kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Cygan pamięta, jak Seweryn Krajewski pokiwał głową

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 12:00
Jacek Cygan, twórca ponad tysiąca tekstów piosenek, zdradza w cyklu "Bez tajemnic", jak powstał przebój "Baw mnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wasowski: fenomen Starszych Panów polegał na geniuszu obu twórców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 15:51
- W Kabarecie była wspaniała obsada, piosenki i teksty pisane dla konkretnych aktorów, a wszystko tak niesamowicie ze sobą zgrane. Później nie przypominam sobie tak wspaniałych maszynerii kabaretowych - mówił Grzegorz Wasowski w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piaseczny: od spotkania z Krzysztofem Krawczykiem zacząłem pisać dobre teksty

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 11:00
- Napisałem dwie piosenki, które - wykonane przeze mnie - miałyby zupełnie inny wymiar. Krzysztof, jako osoba życiowo stojąca w innym miejscu, umiał świetnie przekazać ich sens - mówił w Jedynce Andrzej Piaseczny, bohater cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń