Janusz Radek chce pokazać Niemena w sposób rozrywkowy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 09:00
Czesław Niemen fascynował Janusza Radka od dawna. W "Leniwej niedzieli" piosenkarz zdradza, że podczas rozpoczynającej się 8 lutego trasy koncertowej nie chce z Niemena robić postaci pomnikowej.
Audio
  • Janusz Radek opowiada o fascynacji twórczością Czesława Niemena (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Janusz Radek chce pożegnać się z dotychczasowym stylem twórczości (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Janusz Radek i jego koncerty w Internecie (Leniwa niedziela/Jedynka)
Janusz Radek
Janusz RadekFoto: materiały promocyjne

Parę lat temu gość Izy Żukowskiej nagrał płytę "Janusz Radek. Opowieść Niemenem". Album zarejestrował na żywo z orkiestrą symfoniczną. - To było takie pożegnanie z kimś, za kim możemy tęsknić - wyjaśnia muzyk w radiowej Jedynce . Kiedy śpiewał znane i mniej znane piosenki Niemena zastanawiał się też, jakim językiem zwracać się do publiczności, by - pozostając sobą - nawiązać z nią kontakt. - Ten model, jaki miał Niemen, wydaje się być uniwersalny, ale z drugiej strony zastanawiałem się, czy on jest jeszcze współczesny. Zawsze mi się podobało, że miał wielki szacunek do publiczności, chciałem to pokazać - mówi piosenkarz.

Miesiąc Czesława Niemena w radiowej Jedynce
8 lutego w Poznaniu rozpoczyna się trasa koncertowa "Niemen inaczej". Janusz Radek podczas koncertów chciałby pokazać Niemena - i samemu spojrzeć na tego artystę - w sposób bardziej rozrywkowy. Jego celem nie będzie pokazywanie Niemena jako pomnika, który jest gdzieś w chmurach, tylko człowieka - Janusza Radka, który wyjdzie na scenę i będzie chciał się z ludźmi bawił. W koncertach wezmą udział m.in. Natalia Niemen, Anna Dereszowska, Mieczysław Szcześniak, czy Natalia Sikora. Radek zaśpiewa piosenki "Ciuciubabka", "Pod papugami", "Wspomnienie".

Janusz Radek w tym roku planuje także drugą trasę pod nazwą "Serwus, do jutra". To będzie podsumowanie jego dziesięcioletnich dokonań, a jednocześnie pożegnanie z tradycyjną piosenką, podawaną przez niego często w sposób przewrotny, ale napisaną według klasycznego wzoru. To będzie też pożegnanie z tradycyjną aranżacją, tradycyjnym brzmieniem i dominantą fortepianu, która do tej pory w jego piosenkach była.
Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Piosenkarz zdradzał, że jest miłośnikiem nowych technologii. Kupił sprzęt, dzięki czemu może odkrywać nowe barwy i nowe przestrzenie muzyczne. Dużo swych koncertów Janusz Radek umieszcza w Internecie. Są tam wrzucane w takiej formie, w jakiej zostały nagrane. Przeznaczone są dla tych słuchaczy, którzy z powodu odległości lub braku czasu nie są w stanie przyjechać osobiście na jego występy, a są ciekawi  jego dokonań. Te koncerty mają nawet niezłą oglądalność, idącą w kilka tysięcy odsłon. W audycji Janusz Radek wyjaśniał, jak je znaleźć w sieci.
Rozmawiała Iza Żukowska.

"Niedziela z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 20.00.

Janusz
Janusz Radek w studiu radiowej Jedynki

ag/bch/asz

Czytaj także

Natalia Niemen: tata nie był odtwórcą, nie był tylko wokalistą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 21:00
- Ja go nazywam kompozytorem i poetą, który przy okazji wykonywał wokalnie i instrumentalnie swoje pomysły. Tata był czasami nawet załamany tym, że ludzie nie chcą poznać jego dojrzałej myśli muzyczno-poetyckiej. Włożył ogrom pracy, poświęcił masę zdrowia, by stworzyć płytę "spodchmurykapelusza" - powiedziała Natalia Niemen w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: byłem regionalny, ale nie narodowy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:24
- Próbowałem zrobić karierę międzynarodową, ale nie udało się. Prawdopodobnie dlatego, że byłem zbyt regionalny. Nie chcę powiedzieć, że narodowy, bo to nieprawda. Od zawsze miałem potrzebę docierania do źródeł z szerokiego świata - mówił Czesław Niemen w rozmowie z Hanną Marią Gizą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: człowiek nie odkrył jeszcze piękna świata

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 15:11
W 1999 roku Czesław Niemen zapytany o wartość dla niego absolutną i niepodważalną powiedział: "Niewątpliwie Stwórca, ponieważ wszystko, co mnie otacza jest tak niepojęte, że nie można nie dostrzec tego. To jest coś, co wyzwala zachwyt". Piosenka "Piękny jest ten świat" miała się znaleźć na krążku, którego już nie wydał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe święto muzyki Niemena w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 14:18
- Czesław Niemen staje się dla Słupska postacią emblematyczną - powiedział Grzegorz Szczepłocki, dyrektor odbywającego się tam od 2006 roku Festiwalu młodych talentów Niemen Non Stop.
rozwiń zwiń