X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Cygan jest jak pióro trochę wieczne

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 14:58
Autor tekstów piosenek Jacek Cygan otrzymał SuperWiktora za całokształt działalności podczas gali rozstrzygnięcia 29. edycji plebiscytu Wiktory na Zamku Królewskim w Warszawie. W niedzielę był gościem radiowej Jedynki.
Audio
  • Autor tekstów piosenek Jacek Cygan stał się dramaturgiem (Leniwa niedziela/Jedynka)
Jacek Cygan odbiera statuetkę SuperWiktora
Jacek Cygan odbiera statuetkę SuperWiktoraFoto: PAP/Leszek Szymański

Jacek Cygan śmieje się, że nie jest twarzą telewizji, jak inni nagrodzenie Wiktorami. - Jestem raczej piórem i to trochę wiecznym, jak powiedziałem wczoraj - śmieje się gość radiowej Jedynki. Statuetkę Wiktora podczas sobotniej gali wręczała mu Edyta Górniak. Dokładnie 20 lat temu piosenkarka zajęła drugie miejsce podczas konkursu Eurowizji w Dublinie, śpiewając piosenkę do słów Jacka Cygana. Tego sukcesu nie powtórzył jak dotąd żaden z polskich wykonawców.
- To nas połączyło na zawsze. Mamy do siebie zaufanie i szacunek, i co by się nie działo, nic nie jest w stanie tego już zmienić - zapewnia słynny autor tekstów.

Edyta
Edyta Górniak wręcza Jackowi Cyganowi statuetkę SuperWiktora

Przyznaje, że swoich artystów karze w ten sposób, że śpiewa im swoje piosenki. - Pamiętam, jak chłopaki z Kombii siedzieli, a ja napisałem "Każde pokolenie ma własny czas" i tak byłem dumny z tego tekstu, że powiedziałem: muszę wam to zaśpiewać - wspomina. Zaprezentował tylko jedną zwrotkę, bo już w refrenie śpiewali razem z nim i popsuli mu występ.

Jacek Cygan "Bez tajemnic" >>>
Jacek Cygan to nie tylko autor piosenek. W Teatrze Stu w Krakowie wystawiana jest jego sztuka "Kolacja z Gustavem Klimtem", w której główne role grają Małgorzata Foremniak i Piotr Polk. To kameralna sztuka psychologiczna, rzecz o wpływie czasu na wielkie namiętności i życiowe pasje. Akcja dzieje się współcześnie w środowisku polskiej inteligencji w Austrii. - To historia oparta o losy moich przyjaciół malarzy z emigracji stanu wojennego - wyjaśnia.
Pytany, czym różni się pisanie piosenek od pisania sztuk teatralnych, autor wyjaśnia, że w teatrze może napisać ciszę dla jego bohaterów. Tak jak dla Piotra Polka, który w pierwszym akcie głównie siedzi i słucha. A w piosence ciszy nie może być.

Jacek Cygan wspomina "Dumkę na dwa głosy" >>>
Jacek Cygan zapewnia, że to, iż stał się dramaturgiem, nie oznacza, że kończy z pisaniem piosenek. - Piosenkę kocham i to jest mój żywioł - zapewnia.
Komu Jacek Cygan śpiewał swoje piosenki? Czym różni się pisanie piosenek od pisanie sztuk teatralnych?
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Maria Szabłowska.
(ag/mk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Cygan pamięta, jak Seweryn Krajewski pokiwał głową

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 12:00
Jacek Cygan, twórca ponad tysiąca tekstów piosenek, zdradza w cyklu "Bez tajemnic", jak powstał przebój "Baw mnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan spotyka Milesa Davisa i Charlesa Aznavoura

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 23:00
- To było w takim w takim okrągłym korytarzyku Sali Kongresowej. Obok stali Miles Davis i Charles Aznavour. Tam Staszek Soyka poznał mnie z Ryszardem Rynkowskim - mówił w Jedynce Jacek Cygan, bohater cyklu "Bez Tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: zamiast "Dumki na dwa serca" mogła być katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 17:14
- Nagrywaliśmy tę piosenkę pod ogromną presją. Film "Ogniem i mieczem" był już gotowy, ale nie było do końca pewne czy reżyser Jerzy Hoffman zaakceptuje nasz utwór - mówił w Jedynce Jacek Cygan, bohater cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dumka na dwa serca" - emocje pod napięciem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 01:10
"Dumkę" znała i nuciła nie tylko cała Polska, ale i nasi sąsiedzi wschodni sąsiedzi, a ukraińscy słuchacze uważali za swój ludowy utwór. O mniej znanych faktach dotyczących przeboju Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka opowiada Adam Halber.
rozwiń zwiń