Duet Cygan & Rynkowski tworzy już 25 lat! "Jestem jego najwierniejszą żoną"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 16:50
Tak o autorze tekstów Jacku Cyganie mówi wokalista Ryszard Rynkowski. I choć ich współpraca artystyczna rozpoczęła się od słów "Wypijmy za błędy", to po 25 latach mogą mówić jedynie o sukcesach. W muzyce i w przyjaźni.
Audio
  • Ryszard Rynkowski i Jacek Cygan o 25 latach współpracy (Niedziela z Jedynką)
Ryszard Rynkowski i Jacek Cygan (P) w radiowej Jedynce
Ryszard Rynkowski i Jacek Cygan (P) w radiowej JedynceFoto: Andrzej Szozda/Polskie Radio

- Powiedziałem Jackowi, że jestem jego najwierniejszą "żoną", bo śpiewam wyłącznie jego teksty. Chociaż on czasami "chadza na boki" - mówi z uśmiechem Ryszard Rynkowski.

Jacek Cygan i jego piosenki - w Jedynce bez tajemnic >>>

Maria Szabłowska wspomina, jak w 1989 roku piosenkarz nerwowo przechadzał się za kulisami Festiwalu w Opolu. - To był pierwszy konkurs, gdzie występowałem jako solista - potwierdza gość "Leniwej niedzieli" . Wyśpiewana wtedy piosenka do tekstu Jacka Cygana - "Wypijmy za błędy" - przyniosła Rynkowskiemu I nagrodę w konkursie Premiery.

Ponownie tę piosenkę - wśród innych polskich przebojów powstałych od 1989 roku - opolska publiczność usłyszy 8 czerwca podczas gali "25 lat! Wolność! Kocham i rozumiem!" . - Pisaliśmy z Pawłem Sztompke nasze komentarze do tych piosenek - mówi dziennikarka muzyczna radiowej Jedynki - Przy Waszej napisaliśmy tylko, że sądziliśmy wtedy, iż "Wypijmy za błędy" szybko przestanie być aktualny, że błędów na górze nie będzie. A tu proszę, autor był bardzo przenikliwy.

Ryszard Rynkowski na trasie Lata z Radiem - zobacz koncert >>>

Również w Opolu Jacek Cygan i Ryszard Rynkowski oficjalnie świętować będą 25-lecie swojej współpracy. 6 czerwca uświetnią swoją obecnością koncert SuperPremiery. - Po ostatnim wykonawcy następuje liczenie głosów i my tę przerwę będziemy wypełniać naszym jubileuszem - zdradza Rynkowski.

Wszystkich miłośników twórczości tego duetu z pewnością ucieszy fakt, że artyści planują także wydanie jubileuszowej płyty, która zatytułowana będzie prawdopodobnie "Ballader". - Ryszard komponuje przepiękne ballady, jest w tym najprawdziwszy, gdy śpiewa, ludzie się wzruszają i mają dreszcze. Chcielibyśmy, by to był nasz prezent dla tych wrażliwych, a jest ich wielu. Na tym polega tradycja polskiej piosenki, że ważny jest tekst, kontakt, a magia jest wyczuwalna przez ludzi - podsumowuje Jacek Cygan.

Z czego Jacek Cygan zapamiętał opolski festiwal z 1989 roku? Jaką rolę odegrał padający wtedy deszcz? Co dla Rynkowskiego oznaczało odejście z Vox i rozpoczęcie kariery solowej? I dlaczego Maria Szabłowska nie powinna o nic pytać Ryszarda Rynkowskiego w Opolu? Zapraszamy do wysłuchania niezwykle ciekawej opowieści, w której swoje role odegrali także Mietek Szcześniak, Lora Szafran, Halina Frąckowiak i Alicja Majewska.

"Niedziela z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 20.00.

(asz/mc/ag)

Czytaj także

By Jedynka była taka młodzieńcza przez kolejnych 186 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 06:30
Posłuchaj, czego Jedynce z okazji 86. urodzin życzą jej słuchacze, gwiazdy i politycy. Dowiedz się jaka jest ulubiona audycja Ewy Kopacz, za co Jedynkę ceni Ryszard Rynkowski, co o nas myślą Maryla Rodowicz, Krzysztof Zanussi, i jakie życzenia składają Irena Santor, Natalia Kukulska oraz Mieczysław Szcześniak. A także, co sadzą o Jedynce politycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: postać na scenie jest ważniejsza od tych paru linijek tekstu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 17:00
Bohater "Niedzieli z Jedynką" opowiada o studiach cybernetycznych, "wymyślaniu" Ryszarda Rynkowskiego oraz swoich planach dramaturgicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan spotyka Milesa Davisa i Charlesa Aznavoura

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 23:00
- To było w takim w takim okrągłym korytarzyku Sali Kongresowej. Obok stali Miles Davis i Charles Aznavour. Tam Staszek Soyka poznał mnie z Ryszardem Rynkowskim - mówił w Jedynce Jacek Cygan, bohater cyklu "Bez Tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Szczygieł pisze reportaże jak Jacek Cygan piosenki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 21:58
Znany dziennikarz przyznaje w Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki, że zaczął pisać po wpływem polskiej wersji piosenki, śpiewanej w oryginale przez zespół Earth, Wind and Fire, z polskim tytułem "Autostradą do nieba". Tekst stworzył Jacek Cygan.
rozwiń zwiń