Maciejewska-Gniatkowska: mimo wielu ciężkich chwil Janusz zawsze mógł liczyć na fanów

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 07:11
- W latach 60. zaczęto go szkalować, że jego piosenki są zbyt proste. Publiczność jednak dalej przychodziła na koncerty. Aż do wypadku w 1991 roku mieliśmy około 300 występów rocznie - mówiła w Jedynce wdowa po Januszu Gniatkowskim.
Audio
  • Krystyna Maciejewska - Gniatkowska o 5. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego (Leniwa niedziela/Jedynka)
Janusz Gniatkowski
Janusz GniatkowskiFoto: PAP/Marek Broniarek

W Poraju koło Częstochowy w piątek 6 czerwca rozpocznie się 5. Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Uczestnicy konkursu w tym roku po raz pierwszy, oprócz interpretacji utwórów patrona imprezy, będą mogli także wykonać piosenki o nim.

- Marzę o tym, żeby do festiwalu zgłaszały się osoby reprezentujące różne style piosenkarskie. Janusz był właściwie ostatnim piosenkarzem, który łączył w sobie tak dużą różnorodność. U niego można znaleźć zarówno jazz, piosenkę poetycką, jak tzw. piosenkę środka - tłumaczyła w "Leniwej niedzieli" Krystyna Maciejewska - Gniatkowska, dyrektor artystyczna Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego.

Muzyka w radiowej Jedynce >>>

Krystyna
Krystyna Maciejewska - Gniatkowska

Janusz Gniatkowski mieszkał w Poraju od lat 80. aż do śmierci w 2011 roku. W 1991 roku jego karierę przerwał poważny wypadek, po którym artysta długo wracał do zdrowia. Największą popularność osiągnął w latach 50. dzięki takim piosenkom, jak "Apassionata", "Piosenka kubańska" czy "Arrivederci Roma".

- Janusz wyróżniał się absolutnie niepowtarzalnym głosem, którego właściwie nie ma do tej pory. Był przy tym wybitnie przystojny, wysoki, uroczy. Dziewczyny lgnęły do niego jak pszczoły do miodu. Miał też niesamowitą osobowość - wspominała wdowa po artyście.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Dwie pierwsze edycje Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego (2007 i 2008 r.) odbyły się za życia patrona. Za każdy razem w ramach inprezy odbywa się również koncert gwiazd. W tym roku swój przyjazd zapowiedzieli m.in. Irena Gałązka, Jolanta Kubicka, Wojciech Korda, Tadeusz Woźniakowski.

5. Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego odbędzie się w dniach 6-8 czerwca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Rozmawiała Iza Żukowska.

pg/kd

Zobacz więcej na temat: MUZYKA

Czytaj także

Ta sama świetna Urszula, czyli płyta "Wielki odlot 2"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 16:59
- Trzydzieści lat dla głosu to dużo. Okazało się jednak, że nie miałam problemów z zaśpiewaniem swoich starych numerów - powiedziała w "Muzycznej Jedynce" piosenkarka. Urszula przygotowała niespodziankę dla swoich fanów - album, który jest powrotem do początków jej artystycznej kariery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Wasowski. Dżentelmen wielu talentów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 05:45
– Kulminacją tego jego stylu bycia było pokazywanie się na plażach – wspominał Grzegorz Wasowski. – On również na piasku rezydował w garniturze, gdzieś tam pod drzewkiem. Miał letnią wersję garnituru, nieco lżejszą, ale zawsze w garniturze i pod krawatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pół wieku człowieku" - Krzysztof Krawczyk z dystansem o swojej karierze

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:50
- Ta płyta w różny sposób opowiada o ostatnich 50 latach, które spędziłem na scenie. Obok utworu reggae jest tu więc np. utwór romantyczny albo taki, który opowiada o talencie kulinarnym mojej żony - mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Krawczyk.
rozwiń zwiń