X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

25 rocznica wolności: "bohaterowie są skłóceni"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 14:00
Michał Komar wyjaśnia dlaczego, jego zdaniem, na obchodach rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, nie udało się zgromadzić ponad podziałami bohaterów opozycji demokratycznej, którzy obalili w Polsce komunizm.
Audio
  • Tomasz Jastrun, Michał Komar i Marek Ostrowski o rocznicy wyborów 1989 roku (Jedynka/W samo południe)
Plakat wyborczy Solidarności z 1989 roku
Plakat wyborczy Solidarności z 1989 rokuFoto: Wistula, lic.CC / wikipedia

W studiu radiowej Jedynki dyskutowali: Tomasz Jastrun (felietonista, poeta, w PRL działacz opozycji demokratycznej), Michał Komar (pisarz, publicysta, profesor Collegium Civitas, także działacz opozycji demokratycznej) oraz Marek Ostrowski (komentator międzynarodowy tygodnika "Polityka").

- Jak trzymam przed oczyma listę tych, którzy działali wówczas (w PRL)  w sposób niesłychanie odważny, szlachetny i ofiarny a dzisiaj są skłóceni w sposób "śmiertelny", to zamysł, aby ludzie ci spotkali się, by razem świętować rocznicę wolności jest "niestosowalny" - uważa Michał Komar. - Można oczywiście wobec III RP formułować rozmaite zarzuty, ale niektórzy nie rozumieją, że życie składa się zarówno z sukcesów jak i porażek. (...) Trzeba było być durniem w '89 roku, żeby założyć, że wraz z zadekretowaniem wolnego rynku i demokracji znajdziemy się w kraju idyllicznym. I jeżeli ktoś nadal w to wierzy to nadal jest durniem i nie co rozmawiać - utrzymuje publicysta. Zdaniem Komara, największym sukcesem przemian po '89 roku jest - wybuch nieprawdopodobnej pracowitości Polaków, umiejętność bogacenia się i budowania swojej własności - mówi gość Jedynki. Przyznaje zarazem, że niektórych problemów nie udało się rozwiązać. - Dla mnie problemem jest to grono ludzi, które uwięzło w dawnych PGR-ach i dziedziczenie tej biedy z pokolenia na pokolenie - mówi publicysta.

- Mam wrażenie, że "my", w rozumieniu dawnych działaczy opozycji, obecnie bardziej się nie lubimy, niż kiedyś nie lubiliśmy swych wrogów - mówi Tomasz Jastrun. Mówi, że mimo - tych demonów - jak to określa, był bardzo wzruszony przebiegiem uroczystości rocznicowych. Jego zdaniem szczególnie ważne było przemówienie prezydenta Baracka Obamy. - Byłem tym wszystkim wzruszony, szczególnie, że pamiętam '89 rok i pesymizm oraz trwogę nas zwycięzców, że sobie z tym wszystkim nie damy rady, z tym strasznym "śmietnikiem", który odziedziczyliśmy (po PRL) - mówi Jastrun. -Patrząc na to po 25 latach mam wrażenie, że poradziliśmy sobie całkiem nieźle - dodaje. Zwraca uwagę, że - wspaniałe i pozytywne - zmiany w Polsce mają też swoja złą stronę.  - Około 20 proc. ludzi w Polsce ma depresję i poczucie jakiejś klęski. I to jest ten bardzo głęboki podział. Niektórzy nie mieli tej energii, bo wrzucono wszystkich na głęboką wodę i niektórzy utonęli i z tego powodu się "wściekają" - twierdzi Jastrun. - To jest coś za coś - podkreśla.

25 lat wolności>>>

Marek Ostrowski wspomina swoją rozmowę z przedwojennym i emigracyjnym polskim politykiem Edwardem Raczyńskim. - To było na początku lat 90. XX wieku, na kilka tygodni przed jego śmiercią. (...) Gdy dzieliłem się z nim swoim niepokojem, że zaraz po odzyskaniu niepodległości utonęliśmy we wzajemnych swarach. Edward Raczyński odpowiedział wtedy: "Myśmy mieli podobne wrażenie po roku 1918, ale potem w 1939, (zanim wybuchła II wojna) gdy spojrzeliśmy wstecz na minione 20 lat, to okazało się, że zrobiono potężne dzieło"  - przytacza wypowiedź polskiego polityka Ostrowski. Publicysta zwraca uwagę, że na początku lat 90. Ukraina i Polska były "mniej więcej" na tym samym poziomie, jeśli liczyć PKB na osobę.  W jego opinii miara sukcesu Polski jest porównanie obecnej sytuacji naszych krajów. - Dzisiaj Ukraina jest na poziomie 3900 dolarów "per capita", zaś Polska  13400 dolarów na głowę mieszkańca - podkreśla Ostrowski.

W kontekście 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, goście Jedynki dyskutowali też na temat  polityki międzynarodowej. Szczególnie sytuacji na Ukrainie, polityki Władimira Putina i przywództwa Stanów Zjednoczonych oraz rosnącej roli Chin na arenie międzynarodowej.

Zobacz serwis - 4 czerwca 1989>>>

Rozmawiał Jan Ordyński.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

25 lat wolności. Mocne słowa Obamy, orędzie Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 20:00
Zapewnienia amerykańskiego prezydenta dla Polski i orędzie Bronisława Komorowskiego w Sejmie. W Warszawie świętowano 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów kontraktowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat wolności: nagrania z archiwum przełomu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:04
Wyniki wyborów z czerwca 1989 roku zaskoczyły nie tylko władze, ale i elity solidarnościowe. Wyborcy zdecydowaną większością głosów odrzucili w całości nazwiska komunistów z tzw. listy krajowej. By zachować podpisane przy Okrągłym Stole proporcje, strona solidarnościowa zgodziła się na drugą turę wyborów. Reportaż Janiny Jankowskiej i Krzysztofa Oczkowskiego przywołuje atmosferę tamtych dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat wolności: "tym co ją wywalczyli i tym co ją budowali"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 21:59
Odsłonięcie Memoriału Wolnego Słowa oraz odznaczenie osób zasłużonych dla Polski w ciągu ostatnich 25 lat a także działaczy antykomunistycznej opozycji. Takie były ostatnie akordy obchodów rocznicy pierwszych po drugiej wojnie częściowo wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. rocznica pierwszych wolnych wyborów. "Pełne półki to za mało"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 12:08
Goście audycji "Sterniczki" w radiowej Jedynce próbowały podsumować minione ćwierćwiecze.
rozwiń zwiń