Wojciech Młynarski: najlepsze piosenki napisałem od końca

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 17:44
- Najpierw miałem pomysł, jak to wszystko spuentować w zaskakujący dla odbiorcy sposób. Zawsze uważałem, że puenta ma przychodzić tak, jak diabeł, który wyskakuje z pudełka - mówił w Jedynce Wojciech Młynarski. Festiwal poświęcony jego twórczości zawitał do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Audio
  • Wojciech Młynarski o swojej twórczości (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Maria Szabłowska o II Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego (Leniwa niedziela/Jedynka)
Wojciech Młynarski
Wojciech MłynarskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Obok wielu form twórczości, to piosenka stała się znakiem rozpoznawczym Wojciecha Młynarskiego. - Pisałem libretta, wystawiałem różne scenariusze poświęcone Brellowi, Hemarowi czy Wysockiemu, ale formą, której jestem szczególnie wierny i która mnie wyróżnia jest piosenka. Przy jej pomocy można wiele zdziałać, nie tylko wzruszyć, ale i sprowokować do myślenia. Takie właśnie utwory pisałem i w "Hybrydach" i krótko potem, kiedy zaanektował mnie do Kabaretu Dudek Edward Dziewoński, gdzie z kolei uczyłem się pisać satyrycznie, ale też pod określonego wykonawcę, jak np. Wiesiu Gołas - wspominał gość "Leniwej niedzieli".

Zobacz: serwis specjalny o Wojciechu Młynarskim >>>

Jako przykłady piosenek pisanych "od końca" Wojciech Młynarski wymienił "Co by tu jeszcze spieprzyć panowie" i "Gruz do wywózki”. Jak zdradził, według tej metody powstaje również jeden z jego nowych utworów. - Niedawno pisałem tekst z takim pomysłem, że u nas czego się nie tknąć, to jest afera. Ujrzałem świat w ramach afery noworodkowej, a potem przez moje życie przewijały się kolejne afery. Czekam jeszcze na dwie inne: geriatryczną i powązkowską. Taki troszczkę czarny humor - tłumaczył autor.

Wojciech
Wojciech Młynarski i Maria Szabłowska w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

II Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego zorganizowano w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w dniach 10-12 października. W ramach imprezy odbyły się m.in. koncerty, rozmowy przy kawie, panele dyskusyjne i wspólne słuchanie płyt winylowych.

Jaki wpływ na twórczość Wojciecha Młynarskiego w latach 70. i 80. XX wieku miała cenzura, dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg/kul

Czytaj także

Agata Młynarska: w młodości byłam typem "Siłaczki", ale w wersji boleściwej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 19:38
- Byłam zabiedzona i przemęczona, ale dziarsko szłam do przodu, w butach z Domów Centrum, które były szczytem luksusu i pokazywały moją niepoddającą się komunie naturę - mówiła w Jedynce Agata Młynarska, dziennikarka i prezenterka telewizyjna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

II Festiwal Twórczości Młynarskiego. "Ludzie szukają inteligentnej rozrywki"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:37
W październiku odbędzie się w Gdańsku II Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Dyrektor festiwalu, Jacek Bończyk, mówił w Jedynce o coraz większym rozmachu tej imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Żak: śpiewam dzięki Wojciechowi Młynarskiemu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 08:00
- To on zauważył mnie na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, wyreżyserował mój recital, dobrał utwory. Dla mnie, młodej i nikomu wtedy nie znanej aktorki, taka propozycja od poety polskiej piosenki, była niezwykłą przygodą - opowiada Katarzyna Żak i zaprasza na II Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
rozwiń zwiń