Jerzy Stuhr podniósł "Pamelo żegnaj" do roli symbolu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 14:19
- "Obywatel" pokazuje nie tylko historię Polski, PRL, ale w pewnym sensie także historię Tercetu Egzotycznego - mówi Izabela Skrybant-Dziewiątkowska.
Audio
  • Izabela Skrybant-Dziewiątkowska i Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko opowiadają o znaczeniu muzyki Tercetu Egzotycznego w filmie "Obywatel" (Leniwa niedziela/Jedynka)
Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko (P) i Izabela Skrybant-Dziewiątkowska w Jedynce. Wokalistka Tercetu Egzotycznego wystąpiła w najnowszym filmie Jerzego Stuhra Obywatel
Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko (P) i Izabela Skrybant-Dziewiątkowska w Jedynce. Wokalistka Tercetu Egzotycznego wystąpiła w najnowszym filmie Jerzego Stuhra "Obywatel"Foto: Tomasz Jaremczak/Polskie Radio

Muzyka Tercetu i towarzysząca bohaterowi "Obywatela" piosenka "Pamelo żegnaj", w latach PRL krytykowana i uznawana za symbol kiczu, odgrywa w filmie rolę symboliczną. - W czasach bardzo ciężkich dla wszystkich Polaków, bajkowe piosenki o lepszym bycie "za horyzontem", stanowiły marzenie o lepszej przyszłości - wyjaśnia Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko.

Zdaniem Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej reżyser Jerzy Stuhr dobrze pokazał, że uwielbiany przez publiczność i doceniany za granicą zespół, przez media i władze PRL był - najłagodniej mówiąc - ignorowany. Wokalistka Tercetu Egzotycznego przekonała się, że praca z aktorem to prawdziwa przyjemność. - Młodzi ludzie powinni go podglądać, uczyć się i brać przykład tego, jak artyści powinni się zachowywać - uważa.

Kiedy Jerzy Stuhr ponownie zaśpiewa "Pamelo żegnaj" i jak Izabela Skrybant-Dziewiątkowska odnalazła się na filmowym planie, dowiesz się słuchając nagrania audycji.

***

Prowadziła: Maria Szabłowska
Goście: wokalistka zespołu Tercet Egzotyczny Izabela Skrybant-Dziewiątkowska i jej córka Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko
Tytuł audycji: Leniwa niedziela
Data emisji: 9.11.2014
Godzina emisji: 10.00 - 15.00

(asz/kul)

Czytaj także

"W szpitalu, przy gimnastyce... muzyka na mnie działa!"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 22:00
- Czy może być coś piękniejszego?! Ile ten utwór dał mi szczęścia w życiu, ile radości, smutku, ale też pewności siebie - o pewnej piosence opowiadała Izabela Skrybant-Dziewiątkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr: film "Obywatel" nie powstałby bez mojego syna

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 16:00
- Gdybym nie miał syna aktora, to ta opowieść nie znalazłaby się na dużym ekranie. Być może stałaby się książką - mówi aktor i reżyser o swoim nowym filmie pt. "Obywatel". Jerzy Stuhr, razem ze swoim synem Maciejem, gra w nim człowieka uwikłanego w ostatnie 50 lat historii Polski.
rozwiń zwiń