Nie żyje Zbigniew Kurtycz. "Tuż po wojnie był w Polsce awangardą"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 12:12
- Przywiózł do nas pierwszy powiew Zachodu. W czasie wojny był związany z Armią Andersa i przeszedł przez Teatr Drugiego Korpusu - wspomina zmarłego 31 stycznia artystę Zbigniew Korpolewski.
Audio
  • Zbigniew Korpolewski wspomina zmarłego 31 stycznia Zbigniewa Kurtycza (Leniwa niedziela/Jedynka)
W sobotę 31 stycznia w wieku 95 lat zmarł Zbigniew Kurtycz - piosenkarz, kompozytor i gitarzysta
W sobotę 31 stycznia w wieku 95 lat zmarł Zbigniew Kurtycz - piosenkarz, kompozytor i gitarzystaFoto: PAP/Maciej Sochor

Zbigniew Kurtycz - piosenkarz, kompozytor i gitarzysta - był bardzo ważną postacią polskiej piosenki we wczesnych latach powojennych. Jak podkreśla Zbigniew Korpolewski, cieszył się on ogromną popularnością wśród młodzieży. - Pamiętam z moich studenckich czasów jego przyjazd do Poznania. Tłum fanów dosłownie oblegał samochód, którym przyjechał - opowiada w Jedynce artysta estradowy, aktor i reżyser.

/Zbigniew Kurtycz wylansował wiele przebojów, na czele z "Cichą wodą". - Popularność tej piosenki trwała wiele lat. To był fenomen. Ale Zbigniew Kurtycz był także świetnym kompozytorem. Napisał takie piosenki jak "Wołam cię" i "Jadę do ciebie tramwajem" - wymienia Zbigniew Korpolewski.

Od 1966 roku Zbigniew Kurtycz tworzył duet, w życiu i na estradzie, z piosenkarką Barbarą Dunin. Współpracował również z Polskim Radiem (audycja "Podwieczorek przy mikrofonie"). W 1999 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2007 r. - Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Artysta zmarł w sobotę 31 stycznia w wieku 95 lat.

***

Tytuł audycji: Leniwa niedziela
Prowadziła:
Maria Szabłowska
Gość:
Zbigniew Korpolewski (artysta estradowy, aktor i reżyser)
Data emisji:
1.02.2015
Godzina emisji:
10.34

pg/mc

Czytaj także

Nie żyje wybitny muzyk Zbigniew Kurtycz. "Estrada to jego żywioł"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 12:34
Zbigniew Kurtycz był piosenkarzem, gitarzystą i kompozytorem. Miał 95 lat. Współpracował z Polskim Radiem, występował w programie "Podwieczorek przy mikrofonie", nagrał kilka płyt, występował za granicą.
rozwiń zwiń