X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dariusz Rosati: wierzę w polityczne motywy zabójstwa Niemcowa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 13:23
- Najbardziej prawdopodobny jest mnie taki scenariusz, że rosyjskie służby, zachęcone i rozzuchwalone przyzwoleniem na przemoc w stosunku do przeciwników politycznych, podjęły samodzielną akcję - mówił w Jedynce prof. Rosati.
Audio
  • Rosati: wierzę w polityczne motywy zabójstwa Niemcowa (Europejskie południe/Jedynka)
Prof. Dariusz Rosati o zabójstwie Borysa Niemcowa
Prof. Dariusz Rosati o zabójstwie Borysa NiemcowaFoto: Russavia/Wikimedia Commons/CC

Borys Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji i krytyk polityki rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, został zastrzelony w piątek wieczorem w centrum Moskwy, w pobliżu Kremla. W niedzielę miał wystąpić podczas zorganizowanej przez siebie antyrządowej demonstracji przeciwko wojnie na Ukrainie.
Gość audycji "Europejskie południe" prof. Dariusz Rosati przyznał, że "jest wstrząśnięty tym zdarzeniem, choć być może nie powinien, dlatego że to nie jest pierwszy przypadek mordu politycznego". Oznajmił, że "wierzy w polityczne motywy tego zabójstwa".
- Ofiarą pada przywódca opozycji. Jest to świadectwo tego, że państwo rosyjskie zmierza w jakimś bardzo niebezpiecznym kierunku. To pokazuje, że mamy do czynienia z przejściem, już nie tylko w stronę autorytaryzmu i despocji, ale także w stronę państwa bandyckiego. Takiego, które depcze prawa człowieka, łamie własne przepisy prawa, nie respektuje prawa międzynarodowego. To jest bardzo niebezpieczne, bo Rosja jest naszym sąsiadem i to jest ciągle mocarstwo militarne - powiedział gość Jedynki.
- Rosja - całkowicie lekceważąc reguły prawa międzynarodowego, porządku, bezpieczeństwa w Europie - najpierw zagarnęła Krym, następnie rozpoczęła inwazję na wschodnią Ukrainę. Te wydarzenia z piątku pokazują, że i wewnątrz Rosji dochodzi do brutalnego łamania prawa, że istnieje atmosfera przyzwolenia na to, żeby rozprawiać się z przeciwnikami politycznym w sposób absolutnie bezprawny, przy wykorzystaniu takich metod jak zabójstwo - ocenił.
Czytaj więcej o zamachu na krytyka Putina, Borysa Niemcowa >>>
Prof. Rosati zgodził się z opinią, że "Europa nie potrafi zdobyć się na bardziej stanowczą reakcję" wobec działań Rosji. - To wynika z tego, że Europa nie jest w tej sprawie zdolna mówić jednym głosem. Niektóre państwa mają interesy z Rosją, inne są zdania, że dalsze nakładanie sankcji może przynieść tylko eskalację działań na wschodniej Ukrainie (...) Ja z wielkim rozczarowaniem przyjmuję zachwyty nad porozumieniem mińskim, dlatego że nie ma w nim ani słowa o tym, że Rosja powinna oddać Krym - oznajmił.
- My twierdzimy, że agresora trzeba zatrzymać. Nikt nie mówi o wykorzystaniu interwencji militarnej, na to nie ma zgody i gotowości. Niemniej jednak trzeba dać samym Ukraińcom możliwość, by się bronili. My powinniśmy stanąć po stronie ofiary, Ukraina jest w tej agresji ofiarą. Chodzi też o zaostrzenie sankcji. Rosyjska gospodarka już bardzo cierpi, ale są jeszcze możliwe posunięcia, które mogą ją dosłownie w ciągu dwóch, trzech lat doprowadzić do ruiny, jak odcięcie od światowego systemu bankowego, poważne ograniczenie zakupów gazu i ropy czy rozszerzenie zakazu kontaktów i wyjazdów na kolejne kręgi rosyjskiej oligarchii. Te działania uświadomiłyby Władimirowi Putinowi i całej kamaryli wokół niego, że agresja na Ukrainie wiąże się z ponoszeniem ogromnych kosztów - podkreślił europoseł.
W drugiej części programu eurodeputowani Czesław Siekierski z PSL i Zbigniew Kuźmiuk z PiS mówili o problemach polskich rolników.
***
Tytuł audycji: Europejskie południe
Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Gość: prof. Dariusz Rosati, Czesław Siekierski (PSL), Zbigniew Kuźmiuk (PiS)
Data emisji: 1.03.2015
Godzina emisji: 12.14
kk, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja: opozycjonista Borys Niemcow zastrzelony w pobliżu Kremla. Putin: to może być prowokacja

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 03:38
Borys Niemcow, czołowy rosyjski opozycjonista, został późnym wieczorem zabity w centrum Moskwy. Opozycyjni politycy nie mają wątpliwości, że jest to mord polityczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zginął Borys Niemcow? Nagranie z monitoringu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 11:11
TVC, moskiewska telewizja regionalna, opublikowała nagranie z kamery ulicznego monitoringu, która zarejestrowała zabójstwo Borysa Niemcowa.
rozwiń zwiń