Wspominamy. Jacek Kalabiński - dziennikarz totalny

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 17:59
- Dziennikarz, który żył wyłącznie dziennikarstwem. Tak go zapamiętałem - znakomitego dziennikarza prasowego, radiowego i telewizyjnego wspomina Tomasz Piotrowski.
Audio
  • Tomasz Piotrowski: o Jacku Kalabińskim powinno się uczyć w dziennikarskich szkołach (Niedziela z Jedynką)
W 1989 roku Jacek Kalabiński (C) tłumaczył przemówienie Lecha Wałęsy (P) w amerykańskim kongresie, które rozpoczęły słowa My, naród. W latach demokratycznego przełomu rolę tłumacza pełnił przy okazji spotkań polskich i amerykańskich polityków. Nz. wizyta w Polsce prezydenta USA Ronalda Reagana.
W 1989 roku Jacek Kalabiński (C) tłumaczył przemówienie Lecha Wałęsy (P) w amerykańskim kongresie, które rozpoczęły słowa "My, naród". W latach demokratycznego przełomu rolę tłumacza pełnił przy okazji spotkań polskich i amerykańskich polityków. Nz. wizyta w Polsce prezydenta USA Ronalda Reagana.Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

W latach 1980-1984 Jacek Kalabiński był prezesem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Później wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie został dziennikarzem Radia Wolna Europa. Był również komentatorem BBC, dziennikarzem "Gazety Wyborczej" i "Rzeczpospolitej". - Po świecie poruszał się jak po własnym pokoju, był zawsze gotowy do pracy, nie wiem, kiedy sypiał - wspomina dziennikarz Tomasz Piotrowski.

Jacek Kalabiński był tłumaczem słynnego przemówienia Lecha Wałęsy, który w 1989 roku wystąpił przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Tomasz Piotrowski opowiada także o dziennikarskim warsztacie Jacka Kalabińskiego oraz wsparciu, jakie otrzymywał od niego, choć dzieliły ich oceany.

***

Tytuł audycji: Niedziela z Jedynką

Prowadzi: Małgorzata Kościelniak

Gość: Tomasz Piotrowski (dziennikarz)

Data emisji: 1.11.2015

Godzina emisji: 15.20

asz/mp

Czytaj także

Tomasz Piotrowski: Organizowaliśmy akcje informujące Kanadyjczyków, o co chodzi z tą "Solidarnością”.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 18:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Piotrowski: Byłem zachwycony warunkami, jakie miała stacja w Monachium. To był raj dla dziennikarzy.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 18:10
rozwiń zwiń