Nowa piosenka Krystyny Prońko. Premiera w Jedynce!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 12:03
Utwór ma bardzo patriotyczny tekst, poświęcony Polskiej Kawalerii. - Dla mnie ironią losu jest, że Anglik musiał napisać coś takiego – mówiła w radiowej Jedynce Krystyna Prońko.
Audio
  • Krystyna Prońko i Billy Brindle w radiowej Jedynce
Krystyna Prońko i Maria Szabłowska w studiu Jedynki
Krystyna Prońko i Maria Szabłowska w studiu Jedynki Foto: PR/E. Iwanicka

Historia piosenki "Immortal Roots” rozpoczęła się w momencie kiedy brytyjski poeta i autor tekstów Billy Brindle, poznał pewną Polkę. - Jak większość Anglików nie wiedziałem o Polsce prawie nic. Aż 5 lat temu poznałem Jolę, moja polska sąsiadkę. Jesteśmy bliskimi przyjaciółmi i ona opowiedziała mi wiele o polskiej historii. Byłem pod ogromnym wrażeniem – mówił w radiowej Jedynce Billy Brindle.

Brytyjczyk postanowił napisać wiersz o Polskiej Kawalerii, a później uznał, że to doskonały materiał na piosenkę. Zaczął więc poszukiwać wykonawcy z Polski. - I tak wiosną 2012 trafił do mnie. Przedstawił mi wiersz i szkic muzyczny. W Polsce utwór został zaaranżowany, dopracowany i nagrany – opowiadała Krystyna Prońko.

Miałam pewne opory, bo to bardzo patetyczny tekst

Wokalistka przyznała w rozmowie z Marią Szabłowską, że początkowo była przeciwna nagraniu. - Miałam pewne opory, bo to bardzo patetyczny tekst. I trudno przełożyć go na muzykę. Ale poradziliśmy sobie i jest piosnka. Opowiada ona bardzo poetycko o Polskiej Kawalerii. Dla mnie tylko ironią losu jest, że to Anglik musiał napisać taki tekst – dodała Krystyna Prońko.            

Do nagrania "Immortal Roots” doszło we wrześniu 2012 r.  w Łodzi. Wcześniej Krystyna Prońko wspólnie z Przemysławem Raminiakiem opracowała muzyczną formę piosenki. - Potem Wojtek Pilichowski, ze swoimi muzykami, popracowali nad aranżacją. Solo na gitarze zagrał Marek Raduli i pod koniec września 2012 r nagranie było gotowe – wspominała wokalistka. Piosenka będzie dołączona do przygotowywanego aktualnie wydania płyty "Osobista Kolekcja – komplet ”, która ma ukazać się w grudniu.

Dlaczego Krystyna Prońko i Billy Brindle nigdy się nie spotkali i jaki związek z piosenka ma polska ambasada w Wielkiej Brytanii? Tego wszystkiego dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śpiewaj, walcz, swinguj

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 12:30
Do Muzycznej Jedynki zaprosiliśmy Krystynę Prońko - surową jurorkę programu telewizyjnego "Śpiewaj i walcz". Wokalistka uważa, że sprawiedliwie ocenia początkujących artystów estrady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odświeżona "Kolęda-Nocka" spodobała się prezydentowi Komorowskiemu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 06:32
Wczoraj wieczorem w Warszawie pokazano uwspółcześnioną wersję słynnego musicalu Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego. Po 30 latach od premiery.
rozwiń zwiń