"W muzyce wyrażamy nasze najszczersze uczucia"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 12:01
Pochodzą z Olsztyna, grają muzykę cygańską i nazywają się Romanca. Lider zespołu - Roland Bilicki był gościem "Leniwej niedzieli".
Audio
Roland Bilicki
Roland BilickiFoto: Piotr Grabka/PR

- Muzyka cygańska jest jak bardzo głęboka podróż. Przejawią się w niej wszystkie uczucia, od smutku po radość. To jest opowieść o tym, co Romom towarzyszyło przez te wszystkie dziesiątki i setki lat życia. W muzyce wyrażamy nasze najszczersze, najgłębsze i najstarsze uczucia - mówił Roland Bilicki.

Gość Jedynki od 14. roku gra na skrzypcach, ale muzykę miał zaszczepioną w genach. Zaczynał jeszcze jako dziecko w zespole swojego ojca. Dziś kontynuuje rodzinną tradycję, ale już w nieco innej, nowocześniejszej formie. 

- Kiedyś w zespole ojca nie było na przykład perkusji. U mnie już jest, co troszeczkę zmienia i urozmaica brzmienie. Jestem z tego zadowolony. Myślę, że trzeba iść do przodu, jednocześnie nie zatracając tych tradycyjnych wartości. Ale mój tata do tej pory nie może zaakceptować tego, że używamy  perkusji - przyznał Roland Bilicki.

Posłuchaj całej rozmowy Marii Szabłowskiej i jej gościa.

pg

Czytaj także

Carrantuohill narodził się na nowo dzięki Woodstockowi

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 16:23
Pochodzą ze Śląska, grają muzykę celtycką i właśnie obchodzą jubileusz 25-lecia. Z tej okazji wydali płytę, na której znalazł się również koncert nagrany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magda Umer: mój elektorat to smutni ludzie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 13:51
"Wciąż się na coś czeka" to tytuł najnowszej, 12. już płyty znanej piosenkarki. Premierę zaplanowano na 30 listopada. O swoistym debiucie artystka opowiedziała w Jedynce.
rozwiń zwiń